Forum › Modellspecifika forum › 90/99 › Lågprisdäck – bra eller dåligt?
- Detta ämne har 18 svar, 14 deltagare, och uppdaterades senast 2006-04-12 12:32 av .
- FörfattareInlägg
- 9 april, 2006 kl. 17:49 #14057
exceller8
ModeratorBlev erbjuden Sonar lågprisdäck på däckfirman för 540 per styck. Är det någon som vet om de är OK, eller ska man lägga på ytterliggare 200 per däck och köpa Firestone? Ska ha däcken på EMS-fälgar till en 99 från -74…kör inte varje dag, lite mer ”finkörning”…
9 april, 2006 kl. 20:38 #93907alfamats
DeltagareSvår fråga faktiskt och svårt med billiga däck.Man ska ha en bra tur om man ska få tag i ett billigt bra däck.Min erfarenhet är att om man köper ett däck som har fått bra betyg i tester så blir man oftast väldigt nöjd.Själv har jag gjort så det sista gångerna och varit supernöjd.Men eftersom du inte kör så mycket kanske det är onödigt att lägga ut såpass mycket mer pengar.Som sagt en svår fråga. / Mats
10 april, 2006 kl. 01:32 #93908walle
Deltagareköp på alven å ingvarsson köpte min michelin för 3000kr inkl frakt till dörren till min 99 gle-78
10 april, 2006 kl. 06:57 #93909petter
DeltagareMin åsikt är att det inte är körsträckan som spelar roll. Däckens kvalitet (och nej, den innefattar inte endast livslängd) är till för en krissituation och en sådan kan uppkomma oavsett om man bara finåker korta sträckor med bilen.
Mvh Petter
10 april, 2006 kl. 08:01 #93911stefan
DeltagareSamtidigt kan man inte dra alla lågprisdäck över en kam och säga att de är dåliga. Visst kan ett däck vara sämre och man jämför dem med bättre men å andra sidan finns det många premiumtillverkare som har just lågprisdäck i sortimentet. Continental har ett flertal märken som säljs billigt och det är precis samma stommar som de dyrare men mönster och annat kan vara av en äldre typ. Ett mönster som fick toppbetyg för tio år sen behöver ju inte vara obrukbart bara för att det finns modernare och mer utvecklade däck idag.
Har dock aldrig hört talas om ”sonar” som fabrikat men å andra sidan finns det massor med fabrikat därute i världen…….10 april, 2006 kl. 12:04 #93913Martin
DeltagareFörra sommaren köpte jag en uppsättning Ronalfälgar med bultmönster för 9000.
Så långt allt bra. På två fälgar satt Continentals Ecocontact, som jag har bra erfarenheter av sedan tidigare. På två fälgar satt det för mig okända däck av fabrikat ”Sunny”. De hade bra mönsterdjup och hamnade på bakaxeln på vår bruksbil.Semesterlastad med hela familjen och i normal fart i Danmark råkade jag ut för ett riktigt otäckt bakvagnskast i en svag kurva. Jag fick en sladd 90 grader tvärs färdriktningen, men lyckades häva eländet direkt. Det gjorde mig misstänksam, och hjulen byttes tämligen omgående.
Jag har sedan dess provocerat lite på min 900:a och funnit att just dessa däck kan vara otäcka vid fuktig vägbana. Det är EN erfarenhet, och behöver naturligtvis inte vara representativt.
10 april, 2006 kl. 13:01 #93914anonymous
DeltagareJag är nog mer inne på Petters linje.
Själv är jag lite av däckfanatiker, men jag tycker ändå det är viktigt att ställa sig frågan:
”Vill jag stanna före eller efter övergångsstället?”Nu ska man naturligtvis inte såga billiga däck totalt, med det finns en anledning till att däck som ”ärvt” gamla mönster från finare däck är billigare. Utvecklingen går ju frammåt innom detta område också, de gamla mönstren var antagligen jättebra när de kom, men de kan inte mäta sig med de mönster som finns idag. För att mjölka de sista örena ur just det mönstret låter man ett dotterföretag ”ärva” mönstret, för att sälja till billigare pris då det inte står tex. Michelin eller Good Year på
Sen är jag kanske inte riktigt rätt människa att uttala mig om den ekonomiska biten, då jag kan få däck billigt genom jobbet, men även om jag inte skulle få det skulle jag nog lägga till de där extra hundralapparna, bara för att vara på den säkra sida.
Även om man bara ”söndagskör” bilen kan det ju, som sagt, uppstå en situation där man behöver hoppa på stopparna, en situation som man själv inte är upphov till, och då tycker jag att det är viktigt att man ”stannar före övergångsstället”.
10 april, 2006 kl. 14:37 #93916Martin
DeltagareTanken var just att illustrera vad jag anser vara vådan med ”noname-däck”
Jag har varken förr eller senare sett fabrikatet Sunny.Däckmönstret må vara förra eller förrförra säsongens Hi-Po däck, men om gummiblandningen inte är rätt kan det bli otrevligt när man som bäst behöver däcken.
Jag är nog mer inne på Petters linje.
10 april, 2006 kl. 15:11 #93918perhaninge
DeltagareKöpte för många år sedan billiga nya Goodyear, fruktansvärt dåliga däck, kontaktade agenturen i Sverige och fick till svar att dessa inte var tilltänkta för den Europeiska marknaden utan att någon hade köpt på sig ”skitdäck” och sålde i Sverige.
Min fråga löd då vad agenturen kunde göra i detta fall och svaret blev, inget.
Dom tog inget ansvar för detta och jag ifrågasatte då hur jag skulle kunna lita på folk som säljer som jag såg det ett känt och bra däck ?
Svaret blev att jag skulle vända mig till seriösa däckverkstäder.
Jag vet inte hur ni gör men jag brukar ringa runt och fråga vad grejerna kostar, men utifrån det svaret så tolkade jag det som att man skulle betala dyrt för samma vara för att vara på säkra sidan
Mitt tips är att fråga runt i bekantskapskretsen oavsett vad du söker för däck och hör vad dom tycker och jämför deras körsätt, plats med din egen.Per/Haninge
10 april, 2006 kl. 15:25 #93920anonymous
DeltagareMartin: Jag menade det mer som ett svar till Stefan, även om det kanske inte blev så klart. Jag förstod din point och vi verkar vara av någorlunda samma åsikt
10 april, 2006 kl. 16:00 #93931Martin
DeltagareHelt OK. Ville bara förtydliga utifall att.
Det är det vanskliga när man svarar ”i serie”Vill man vara säker kan man alltid kllicka på svara i det inlägg man vill svara på.
Vårhälsningar!
10 april, 2006 kl. 16:07 #93932stefan w
DeltagareJag har fått förklarat för mig att däck har olika gummiblandning beroende på var de säljs. Däck som är avsedda för t.e.x. sydeuropeisk marknad är sämre för nordiska förhållanden o tvärt om, gäller även sommardäck.
Sen skall man också titta på max tillåten belastning också utifrån hur tung den egna bilen är.
Ju billigare däck desto större är nog risken att man måndagsexemplar och problem med obalans och orundhet. Jag har även märkt att billiga däck lättare får ståsula.
När jag hade timmerbil så märkte jag väl vilka fabrikat som generellt höll bäst och det var Michelin, Bridgestone o Yokohama.
Nu är det svårt att ens jämföra det mot våra entusiastbilar men det är ändå en fingervisning. Jag är också av den tron att man får det man betalar för. Jag har även provat Tecnic regummeringar på min fd 9000 och hade problem med orundhet och obalans. Jag provade även Falken som funkade bra men slets ut snabbt.Jag tycker att under sådana här förutsättningar skall man lägga sig i mellanklassen. Inte för dyrt o inte för billigt eftersom man kanske inte kör så ofta och så långt i sämre väder.
Detta är ändå bara min egen åsikt i frågan så det behöver ju inte vara rätt för det.
Sist men inte minst, frågar man 100 personer om däck så får man säkert lika många svar. Är man nöjd med ett däck så är det ett bra däck oavsett vad det kostade.11 april, 2006 kl. 08:27 #93933kalle .p
DeltagareSom sakt man får mad man betalar för.
Mönstert kan vara något år gamalt men gummi blandningen är inte den samma som när mönstert var på något av de stor däck märkena som en test vinnare.
Så mitt råd är att köpa lite bättre däck även om dom är dyrare så vet man oftast vad man får.
11 april, 2006 kl. 15:00 #93934anders jensen
DeltagareFörra sommaren köpte jag en uppsättning Ronalfälgar med bultmönster för 9000.
Så långt allt bra. På två fälgar satt Continentals Ecocontact, som jag har bra erfarenheter av sedan tidigare. På två fälgar satt det för mig okända däck av fabrikat ”Sunny”. De hade bra mönsterdjup och hamnade på bakaxeln på vår bruksbil.Semesterlastad med hela familjen och i normal fart i Danmark råkade jag ut för ett riktigt otäckt bakvagnskast i en svag kurva. Jag fick en sladd 90 grader tvärs färdriktningen, men lyckades häva eländet direkt. Det gjorde mig misstänksam, och hjulen byttes tämligen omgående.
Jag har sedan dess provocerat lite på min 900:a och funnit att just dessa däck kan vara otäcka vid fuktig vägbana. Det är EN erfarenhet, och behöver naturligtvis inte vara representativt.
Men Martin, kör du med Sunny-däck när det är fuktigt ute??
Det hörs väl på namnet när de är avedda att användas/Anders
11 april, 2006 kl. 19:31 #93935gammsaaben
DeltagareJag vill höja ett varningens finger mot Firestone… Hade fyra stycken oanvända Firestone 155:or och båda däcken fram fick cordbrott inom ett år. Min däckverkstad hade liknande erfarenheter att berätta om.
Anledningen till att jag kallar däcken ”oanvända” och inte ”nya” var att de hade legat i källare i 4 år utan att användas, så däcken var inte färska. Jag tycker att ett däck ska ha längre livslängd än så, men tydligen inte Firestone.
- FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.