Svar till: Problem med startmotor
Forum / Modellspecifika forum / 90/99 / Problem med startmotor / Svar till: Problem med startmotor
Hej!
Eftersom du bytt startmotor låter det som ett el-fel (startreläet?).
Det första du bör lyssna efter är om det säger ”klick” när du vrider om nyckeln för start. Dvs om ”solenoiden” (spole) i startmotorn får ström alternativ den är trasig. Eftersom du bytt startmotor är det mindre troligt att solenoiden gått på den nya (om den var trasig på den gamla i första hand).
Förr (på den gamla goda tiden) kunde det uppträda ett annat fenomen -:). Nämligen att Bendixdrevet inte lyckades kasta in startmotorns drev i svänghjulets kuggkrans. Då brukade det hjälpa att putta bilen någon dm -:) (Pinsamt SAAB) så att stjärnorna stod annorlunda på himlen (kuggarna). Detta fel berodde på att startmotorn hade en bronsbussning som slets och det blev dålig precision…… På H-motorn som du har sitter startmotorn miljömässigt bättre till (ovanpå) och grus o smuts kommer inte in på samma sätt som på B-typ motorn i 99an.
Skulle du behöva en startmotor till! så har jag en till salu från en -84 som ser ut som ny. (Jag gav 800:- för den för ett år sen ca.)
Vänliga Hälsningar
Adam Zdunek
Mvh Adam Zdunek
SAAB 99L 1973 2D Veronagrön
SAAB 900S 1991 3D Talladegaröd
SAAB 99GLi 1981 2D Blåmetallic
