Forum › Övrigt › Allmänt › ECC-Panel 9000 -98! › Sv: Re: ECC-Panel 9000 -98!
27 januari, 2007 kl. 20:09 #102570
Deltagare
Saab-Bo wrote:
Defrostern ska inte starta av sig själv! En annan grej som också har visat sig sen det här började, är att lampan för airbagen har börjat lysa(SRS)!
Ska kolla om det går att kalibrera,och nollställa!
/ Bosse
Ska kolla om det går att kalibrera,och nollställa!
/ Bosse
Defrostern startar visst av sej själv om den är programerad så även fläkten. Du har en massa olika programmeringsmöjligheter till individuell styrning av olika funktioner och vad som händer när du trycker på ”auto” är att den går till fabriksmode.
Nu minns jag inte hur det var på 9000 men den går att ”resetta” och även köra en diagnostik. Instruktionsboken innehåller tre sidor om jag inte minns fel angående programering och andra finesser på ACC´n
SRS lampan kan tyvärr endast släckas på Saab och ett vanligt fel när den tänds är ”coilspringen” = snurrdelen mellan ratt och rattstång.