Forum › Modellspecifika forum › 90/99 › Kylare fråga 99 › Sv: Re: Kylare fråga 99
Hej!
Det är inte samma kylare på 99 och 900. 99:an har båda grova rör i övre änden, medan 900:an har det ena grova röret i nedre änden.
På din 77:a kan du montera vilken kylare som helst från en 99 eller 90 oavsett årsmodell.
Det finns två skillnader: På växellådor av årsmodell 77 eller äldre sitter ett svart motorfäste i stål skruvat i framänden på lådan, det är ganska tunnt.
På lådor av årgång 78 eller nyare är det en ingjuten aluminiumläpp som är motorfäste. För att detta fäste ska få påats har kylare av årgång 78 och nyare en ”buckla” undertill som ger lämplig plats åt fästet.
Sen är vissa, men inte alla kylare av årsmodell 77 och äldre betydligt tjockare och rymmer alltså mer vatten. Det kan ju vara bra. Dessa kylare går alltså inte att montera om man har den nyare typen av växellåda.
Om du har en 77:a med rätt växellåda så kan du alltså ta vilken kylare du vill som kommer från en Saab 99 eller 90 oavsett årsmodell. Om du har någon nyare växellåda måste du ha kylare med ”uppbuckla” men både tjock och tunn modell passar.
MVH
Peder