Forum › Klubbinformation › Styrelsen informerar / Hemsidan › Säkrare hemsida/forum för Saabklubben › Sv: Re: Säkrare hemsida/forum för Saabklubben

En uppdatering här: användare med vissa webbläsare och/eller operativsystem har rapporterat att man får ett felmeddelande om SSL-certifikatet vid besök på vår hemsida/forum. Det har främst noterats med Android 4.4, Google Chrome samt i Windows Phone (Internet Explorer). Det är dock fullt möjligt att klicka på ”avancerat” (eller liknande, jag har själv inte sett felet) i felmeddelandet och godkänna vårt SSL-certifikat manuellt, så man slipper få detta felmeddelande.
Felmeddelande kommer försvinna när vi byter server här i december (viewtopic.php?f=43&t=43531). Till dess kan jag inget göra, så det hjälper inte att fortsätta rapportera detta till mig.