Forum › Modellspecifika forum › 95/96 V4 › Typ av skruvar till bromsoken? › Sv: Re: Typ av skruvar till bromsoken?

Tack för besked om bultarna till bromsoken! En lastbilsmeck på Meca i Vallentuna lyckades lista ut samma mått men det är alltid skönt att få det dubbelkollat. De har precis rätt bultar hemma! Dessutom får de under eftermiddagen hem spindelled, ett par skruvsatser till dessa och lite annat jox jag behöver.
Gängan på okskruvarna är alltså 7/16″ och om jag måttat rätt borde skallen vara 5/8″. Samma skalle på bultarna till spindellederna.
Muttrarna till spindellederna borde vara 9/16″.
Luftnippeln på bromsoket gissar jag ska vara 7/16, alltså smygande lite över 11mm. Här glappar 11-nycklarna friskt
men det verkar som att jag kommer få tag på nya luftnipplar i eftermiddag.
I stället för de kexiga låsblecken av tunnplåt tänker jag lita på fjäderbrickor, det brukar ju hålla utmärkt på andra bilar.
PS, finns det något enkelt sätt att förstå sig på ”turordningen” hos tumbaserade bråkmått eller får man helt enkelt se till att lära sig otyget utantill? Jag kan erkänna att det var så sent som igår jag fick klart för mig att i princip allt utom motorn är tumbaserat på saabskrället. Dags att utöka verktygslådan, den har liksom inte hunnit anpassa sig från mina år som fiatfreak till Saabgurkor och volvovalp… :bh