Demontering av torkararmar o länkage, 99 -84

Forum / Modellspecifika forum / 90/99 / Demontering av torkararmar o länkage, 99 -84

  • Författare
    Inlägg
    • februari 14, 2007 kl. 19:09 #15595

      Mitt under mörkerkörning på 45:an härommorgonen lade mina torkare av med ett gnäll. Lagom roligt i såna här slasktider! Tänkte mig att plocka ned bitarna för att se om det är motorn eller länkaget som behöver fixas, men jag blev lite konfunderad när jag tittade på grejorna.

      Att få bort motorn och vajern ska nog inte vara så svårt, men min Haynesmanual gör mig bara mer förvirrad redan när det gäller torkararmarna – där står att man först ska fälla upp plastskyddet vid armens infästning för att sen lossa muttern.

      Lite svårt att se i mörkret, men jag uppfattade det inte som något uppfällbart plastskydd (är det 900 som är konstruerad så?). Hur ska man i så fall göra för att få av armarna från sina splines – är det bara att dra rätt ut, eller sitter där en mutter under ändå? Vill inte gärna dra sönder något.

      Mekråd mottages tacksamt, bilen blir ju i praktiken helt obrukbar utan torkare så här års…

      Mvh
      Claes

        februari 14, 2007 kl. 19:58 #103326

        Samma sak hände mej en gång på en 99 -83 som jag hade. Jag plockade inte isär nåt alls, utan smörjde (generöst) genom ett litet hål på motorn som var försett med en borttagbar plugg – antar att det verkligen ÄR ett smörjhål. I med olja och kör motorn (jag fick hjälpa den med handkraft först) så ska du se på grejer!

          februari 14, 2007 kl. 20:23 #103327

          Oj, det måste jag prova imorrn! Funderade faktiskt lite i de banorna tidigare och såg en liten fyrkantig gummismock högt ”upp” på motorn – minns du om det är den? I övrigt tror jag inte att jag såg något som verkade borttagbart.

          Tack för tipset!

          Claes

            februari 19, 2007 kl. 15:22 #103466

            Du har rätt i att det är 900 som har mutter på torkararmen, på 99:orna sitter armen på spindeln med hjälp av en fjäder. Armen ska lyftas upp och sedan dras rakt upp, inte alltid så enkelt då aluminiumen på spindeln ofta har oxiderat.

              februari 19, 2007 kl. 16:34 #103469

              Inlägg raderat av Molte

              '- 9-3 Aero 2,8T XWD TX Edition, Hirsch Performance -10
              - 9000 CC 2,3 Turbo 16 Sport -91 när det är sommar
              - 96 GL V4 Super -79 när vägen svänger
              - 90 T16 -87 när jag ska överraska

                februari 19, 2007 kl. 17:21 #103472

                Brukar inte vara nåt större problem att ta väck torkararmar som suttit länge. Finns flera olika fastsätningar vanligt med både en mutter under ett plastlock/täckbricka eller fjäder som löper i ett spårunder torkararmens fäste. Oavsett modell så fäller man bara upp själva torkaren. Är det fjädermodellen så använder man en skruvmejsel och bänder fjädern/metall-flärpen åt sidan samtidigt som man ruckar torkararmen radiellt i förhållande till axeln. Muttermodellen tar man givetvis bort muttern på först.

                En kraftig polygrip är även ett oslagbart vapen att använda på modellen med uppfälbart plastskydd över fästet = liten risk för fula märken. Principen är densamma.. Rucka fästet radielt med axeln så släpper det lätt från slpinesen som i regel är konad.

                  februari 19, 2007 kl. 19:35 #103481

                  Jo jag märkte till slut hur det låg till med torkararmarna, då jag tröttnade och ryckte till ordentligt… (för övrigt är det ju skräp att en s.k. manual som utger sig för att täcka 99 och 900 ska vara så bristfällig. I detta fall var det kanske bara en mindre detalj, men det räcker för att bli irriterad! Tycker det verkar godtyckligt ifall man väljer att nämna olika skillnader mellan 99/900 eller strunta i det).

                  Provade även att rycka loss gummipluggen på motorn och smörja, men det hjälpte icke. Det blir till att riva ur hela rasket, så just nu roar jag mig med att lura ut hur torkarinfästningarna hänger ihop. Muttern på den högra sidan gick bra att få loss så axeln kan tryckas ned genom plåten, men på höger sida… där har något hänt så att mutter och gänga sitter ihop och snurrar runt, runt. Det ska väl gå att få bort den också till slut, men roligare kan man ha!

                  /Claes

                • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.