Vinter weber

  • Författare
    Inlägg
    • december 8, 2007 kl. 20:23 #17145

      Jag har planer på att ersätta dubbelports solexen i min 77-B med en Weberförgasare. Anledningen till bytet är framförallt att höja driftsäkerheten på bilen. Det är alltså inte att höja effekten som är det viktigaste.

      Tänkbara förgasare blir då en 32/36 DGV eller 28/36 DCD alternativt en 36/36 DCD. Jag har tänkt använda bilen lite till och från även vintertid och tar för givet att det måste finnas möjlighet till förvärmning av insugsluften på samma sätt som Solexen har. Man vrider alltså locket på luftfilter behållaren så att snabeln pekar mot grenröret vintertid.

      Jag såg på Misabs hemsida ett luftfilter med förvärmning och pappersinsats diam 270mm och höjd 55mm (5000-serien). Original luftfilterburken från Solexen passar väl inte ihop med varken den ena eller andra Weber familjen. Framförallt är det väl höjden som blir det största problemet. Jag såg även att det fanns två olika tjocklekar av fotpackningar till Webrarna. Om man leker med tanken att man tar den tunnaste fotpackningen kommer man till den avgörande frågan. Kan jag ha förvärmning om jag byter till Weber? Går det att ordna till båda Weberfamiljerna DGV och DCD? En 32/36 DGV är väl lägst?

        december 8, 2007 kl. 20:59 #115621

        Korrekt, 32/36 DGV är lägst, vet det eftersom det är typ den enda som får plats under huven på en Sonett V4.. 😉

          december 8, 2007 kl. 21:30 #115623

          Gör om Saabens luftfilter så att det passar och använd original förvärmningen.
          Den Weber jag använde (kommer inte ihåg vad den hette) passade med minimal anpassning, jag behövde bara fila upp hålet i luftburken 1mm. Då kunde jag även ha tjock distansplatta utan att det tog i huvens undersida.

        • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.