Renovera kopplingcylinder?
- Detta ämne har 3 svar, 4 deltagare, och uppdaterades senast 2007-12-26 16:13 av .
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
Forum / Modellspecifika forum / 90/99 / Renovera kopplingcylinder?
Har tidigare bytt slavcylindern men nu verkar huvudcylindern gett upp. Har ett extremt litet spel på kopplingen och det är nödvändigt med dubbeltramp.
Har plockat bort cylindern som sitter mot kopplingspedalen, antar att det är den som är dålig. Har plockat isär den men ser inget konstigt. Köpte visst fel rensats på Biltema också (enda som var öppet). Ingenting stämmer.
Det är ju bara ett par små gummitätningar som ska bytas verkar det som, är det svårt att få bort dessa?
Nåt annat jag måste tänka på?
Nån som råkar ha en sats eller en cylinder att sälja, gärna snabbt… 🙂
Det ska vara samma repsats till både v4/99/900, om det är till någon hjälp?
Kolla så att den långa fjädern som ska sitta i cylindern är hel, att den är av är tydligen ett standardfel på v4, kolla även att du vänt alla tätningar åt rätt håll.
Packningarna är bara att försiktigt kränga lös och sen kränga på dom nya, jag är väldigt noga med att smörja in kolvarna med silglide (siliconfett) innan jag trycker in dom i cylindern, annars finns risk för att du helt enkelt förstör dom nya packningarna om du trycker in kolvarna torra i cylindern. Hona cylindern med ett fint våtslippapper, honverktyg eller liknande innan du sätter i kolvarna tillbaka
/Anders.
Du har hjälpen nära. Stefan Modén i din grannkommun säljer sådana där grejer: saabdelar@telia.com
Innebär att innehållet endast är tillgängligt för medlemmarBli medlem