Saab 96 årsmodell -?? värde?

Forum / Modellspecifika forum / 95/96 TT / Saab 96 årsmodell -?? värde?

  • Författare
    Inlägg
    • november 12, 2008 kl. 16:52 #18969

      Hejsan!
      Hörde talas om att en kille jag känner fått tag i en gammal saab av en släkting till honom. Givetvis var jag tvungen att lägga näsan i blöt och ta reda på vad det var för något.
      Nu har jag fått bilder på den, och det är vad jag kan se en saab 96 av årgång 62-64? som inte varit i trafik på bra länge. Jag har ingen aning om identitetspapper, men på ett eller annat vis ska det väl gå att hitta fram.

      I mina ögon ser bilen relativt komplett ut, sånär som en list på höger framskärm. Förmodligen helt komplett invändigt vad det låter som, och av det lilla man ser av bilden så är ju åtminståne bakre delen av inredningen i OK skick.
      Motorn ligger i en låda bredvid, förmodligen pga haveri?

      Frågan är ju då vad det kan vara lämpligt att ge för den? Som vanligt så vill säljaren få ut så mycket som möjligt och köparen vill hellst inte ge något alls, men då killen är 16 år och inte har en aning om värdet på bilen så vill jag inte bara dra till med något alldeles för skamligt heller, det skulle inte kännas rättvist mot honom.

      Ni som har mer ”koll” på läget, vad kan vara ett lämpligt riktpris?

      Mvh Sebastian

        november 12, 2008 kl. 17:15 #130149

        Inte under 3-4000:- iallafall!! Men det är ju lite svårt att säga när man inte vet skicket på karossen. Årsmod. är en s.k. -62/63:a, d.v.s. utrustad som en -63:a, men i papperen brukar dessa oftast stå som -62:or! Jag har själv en exakt likadan!!

        / Bosse

          november 12, 2008 kl. 17:19 #130150

          Den står inte såå många mil ifrån mig, så skicket på karossen Ska gå att kolla upp, men då jag saknar körkort så har jag ej ännu haft tillfälle att åka och kolla på den.

          Den såg dock på bilderna fräschare ut än vad jag hade föreställt mig, det är ju något positivt!

            november 12, 2008 kl. 17:25 #130151

            Ja, den ser ju onekligen bra ut på bilderna, men om den stått länge på den platsen så kan mycket ha hänt i dom undre regionerna!

            / Bosse

              november 12, 2008 kl. 17:27 #130152

              Jo, det är jag mycket medveten om, därför frågade jag honom redan innan jag fått bilderna om den stått på gräs under en längre tid.
              Som tur är, så har den inte stått där i mer än knappt ett år. Så förhoppningsvis ska den ju vara frisk i botten 🙂

                november 12, 2008 kl. 17:28 #130153

                Då finns det hopp om en frisk Saab!!

                / Bosse

                  november 12, 2008 kl. 17:29 #130154

                  Värdet är 3-5000:- men i det där läget är det billigare att köpa en färdig bil för 10-20000:- eftersom det kommer att kosta minst dom pengarna att få ut den på vägarna igen.

                    november 12, 2008 kl. 17:34 #130155

                    Det hänger nog mycket på tycke & smak vad det kostar att få den på vägen, och hur pass händig man är!! Men till att börja med så måste den ju tillbaka i Registret, och det är väl en kostnad på ca. 2000:- har jag för mig.

                    / Bosse

                      november 12, 2008 kl. 17:34 #130156

                      Renoveringskostnaden är ointressant i detta läget 🙂
                      Hans första tanke var att bygga folkrace av den, vilket till en början även var min tanke tills jag såg i vilket skick den var, och såpass komplett ändå.

                      .. Det får snarare bli ursprungskontroll och.. börja renovera!

                        november 12, 2008 kl. 17:35 #130157

                        FOLKRACE!!! ALDRIG I LIVET!!

                        / Bosse

                          november 12, 2008 kl. 17:41 #130158

                          Luuuugn å fin, Den skulle skonas från det ödet som sagt. 🙂
                          Står för övrigt en relativt nyrenoverad motor i garaget som saknar kaross, så möjligheterna att få liv i bilen inom kort är stora!

                            november 12, 2008 kl. 17:42 #130159

                            Låter bra!! Lycka till!!

                            / Bosse

                              december 1, 2008 kl. 10:30 #131204

                              Har det blivit nått??

                              / Bosse

                            • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.