Växel problem…

Forum / Modellspecifika forum / OG900 / Växel problem…

  • Författare
    Inlägg
    • januari 7, 2015 kl. 21:04 #26567

      (Osäker om det är rätt plats för denna tråd men flytta den om det det finns en bättre plats för den.)

      Hej jag tar detta från början det blir lättast så och jag är usel på att sätta punkt :czy .

      Det hela spektaklet började när min pappa(inte så duktig på bilar även arbetslös) skulle hämta bilen(svart og900 5d t8 1988) och plocka upp mig från gymnasiet så upptäckte hen att bilen som lämnats låst var nu öppen och att växelspaken var bokstavligen BÖJD 😯 och när man var tvungen att veva/snurra i alla växlarna så valde han att bilen att stå så fick jag komma att se bilen och jag var minst sagt förbannad och tänkte ”Ahhhhh varför nu 3 dar efter man har köpt @#$&!” Så det blev att jag ringde försäkrings bolaget så var dom snälla att skicka bärgare för att bärga bilen till närmsta verkstad så kom den 2 timmar senare bara för att i min frustration skicka bort bärgaren då han inte ville bärga till en bilverkstad utan skroten. Så jag ringde en kompis som gillar jaguar titta på felet då jag var lite skakad efter allt dessutom är jag bara 17år. Då han är lite mer van så fick vi bilen startad och då lyckades vi utan några större problem köra bilen så ställde vi om den bara för att dagen därpå få p-böter. 

      Några dagar därpå så polisanmälde jag detta så jag kan få eventuell ersättning så ringer jag försäkringen och talar om det så säger dom att jag ska köra bilen till en annan verkstad så gick det bra även om jag var fast i plugget och pappa köra den till verkstaden. Då får jag veta från verkstaden att bilen ska lösas in och att dom inte gör något med bilen så meddelar jag försäkringen att bilen inte ska lösas in 
      och att jag vill hellre ha kontant ersättning av skadan går dom med på det vilket gorde mig lugn så åker jag och köper reservdelsbil en og900c 5d 1988 som vissa sig för fin för reservdelsbil enligt min far och farfar och min kompis som näms ovan så den används nu som brukis. Så nu har jag 2 bilar inom 1 månad. 

      Nu när jag är mer lugn över hela situationen så åker min pappa för att hämta hem bilen får han en till överraskning och säger till mig att verkstaden har faktiskt tagit loss växelspaken och kan nu inte sätta tillbaka spaken och att nyckel är kvar i tändningen plus att den är inparkerad bland en massa bilar :bh åker jag och köper en ny växelspak från skroten och blir nu tvingad att laga bilen i december kyla så när jag sätter i spaken efter ha justerat in backspärren så råkar jag tappa 1/3 skruvar ner i kupen så får jag i 1,2,3,4 utan problem med när jag försöker lägga i 5:an så går det bra åt höger men inte upp i växel så tar jav bort spaken tappar en till skruv (Suck) börjar kolla efter skräp efter den gammla spaken hittar jag en plast bit och piggen till backspärren i växelhuset stoppar jag tillbaks spaken och får nu 2 skruvar från verkstaden vid det här tillfället jag fått veta att detta är en lack/karosseri verkstad och inte en bilmeck 😡 så tänker jag att det vore bra att ta ut nyckel så lägger jag i backen och får ut nyckel men inte backen så blir det semester för verkstaden och jag fick vänta till måndag den 5 januari då dom öppnade igen så lyckades jag på något sätt få bort spaken när den var fortfarande i backen och kan nu konstatera att den är lite fast i backen och jag kan röra läkanget 1 cm fram och tillbaka behöver jag lite hjälp och efter att ha läst lite på forumet så tror jag att det är främre motorkudden då den såg sliten ut vill jag dubbel kolla om jag har rätt med er eller om jag har fel.

      MvH Robin

      MvH Robin

    • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.