Hjälp med Sladd från generatorn
- Detta ämne har 4 svar, 3 deltagare, och uppdaterades senast 2016-07-04 21:39 av .
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
Forum / Modellspecifika forum / OG900 / Hjälp med Sladd från generatorn
Har en 900 t16 87. På generatorn är det två sladdar som är ca 50 cm långa som jag inte vet vart de ska sitta, batteri lampan lyser inte vid tändning påslagen eller när motorn är igång. Det resulterade att batteriet inte blir laddat,Är det någon vänlig själ som kan hjälpa mig! Mvh
har du inbyggd regulator så är det oftast bara en grov pluskabel, B+ och sen en mindre som är till lampan, ansluts på D+/61. Sen kan det ju möjligen finnas nån extra jord också och den ska ju i gods bara.
Den lilla kabeln till lampan kan du ju testa genom att jorda den i karossen, då ska laddlampan lysa med tändning på. Den grova pluskabeln ska du inte jorda av given anledning
Hej Stefan
Vet inte riktigt hur du menar med den lilla kabeln till lampan, men så här ser det ut på min generator:
Grov plus som går till startmotorn + en liten smal kabel med skyddad kabelsko.
Med den smala kabeln går en annan smal kabel som sitter på jord på generatorn tror jag, dessa två ligger i samma skyddshölje, det är dessa två som jag inte vet vart dom ska.
Sen har jag en annan smal kabel som sitter på ett stift ”i” generatorn.
Sen är där klart en massa andra jord kablar som är kopplade.
Hoppas att det inte blev för rörigt.
Mvh
Tog ett foto på baksidan av min generator (T16 -85). Kanske det kan hjälpa dig.
Innebär att innehållet endast är tillgängligt för medlemmarBli medlem