Montera kontakthus dimljus Saab 900 NG Cab

Forum / Modellspecifika forum / NG900/OG9-3 / Montera kontakthus dimljus Saab 900 NG Cab

  • Författare
    Inlägg
    • oktober 11, 2025 kl. 15:03 #524142

      Hej,

      Jag har en gammal 900 NG Cab från 1995. Kontakthusen till dimljusen hade gått sönder så jag har letat upp ett par nya. När jag ska skala kablarna och montera så går de ju rakt igenom kontakthuset, det behövs någon form av monteringssats eller annan elektrisk pin/plugg.

      Är det någon som vet var man får tag på detta?

      Skickar med bilder på den gamla med kablar i och den nya så ni lättare förstår mitt problem.

      Mvh

      Mattias Nilsson

        oktober 14, 2025 kl. 13:40 #524216

        ”Kontakthus” är utan elektriska kontakter. De gamla kontakthylsorna har en hake att trycka in så de går att dra ut, om man har en sladd att dra i. Finns specialverktyg för demontering som man även kan trycka ut kontakthylsaj med. En tråd med lagom diameter att stoppa in bredvid kontakthylsan kan funka. Nya kontakthylsor borde finnas där du köpte kontakthuset. De gamla är svåra att återanvända, de nya kräver i princip specialverktyg för att pressa.

        Så jag kan bara önska lycka till…

        /Jan

          oktober 15, 2025 kl. 17:18 #524229

          Det behövs även terminaler/konatktstift samt den lilla gummitätningen. Dessa klämmer man med speciell tång på skalad kabel.

          Vitt kontakthus har annan kodning än svart, så jag är inte säker på att det ens passar på dimljuset.

          Enklaste för en hemmapulare är ett begagnat kontakthus med tillhörande kabelstumpar, så skarvar man bara kabel mot kabel (helst med smältlimshylsor).

           

          Men fixa gärna en bild på hur det ser ut på bilen just nu så kan du få ett bättre svar.

            oktober 19, 2025 kl. 07:00 #524298

             

             

            Hej !

            De vita kontakthusen är o-kodade som var Saabs reservdelshus,

            dessa ska passa till ”alla” färgade k-hus av samma typ och pol antal.

            Mvh

            Sören i Trollhättan

          • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.