Stereotrassel 9-5 -01
- Detta ämne har 5 svar, 5 deltagare, och uppdaterades senast 2013-06-17 08:12 av .
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
Forum / Modellspecifika forum / OG9-5 / Stereotrassel 9-5 -01
Är jag först men en tråd i denna forumdel!!
Stereon i min 9-5 tappar minnet när jag slår av tändningen. Har fått tips om att det kan vara en lödning som släppt.
Är det nån som har någon erfarenhet av detta?
Inte mer än att jag läste en liknande fråga i ett annat forum nyss. Men dåliga lödningar har vart felet på larmet, centrallåset och ljuskontrollrelät på mina bilar så det låter rimligt att det kan vara så. Bara att skruva isär och ta fram luppen.
Ska ta och öppna den och kolla någon dag. Men konstantström tror jag att jag har, då den kommer ihåg spår på cd’n och den senast använda radiokanalen.
Vet inte hur det ser som sagt, ska ta någon ledig kväll och skruva isär. Behöver ändå ge pixlarna lite kärlek.. Funderar på att skicka dem till England (Sulo rekommenderade nått ställe) men vill gärna prova själv först!
Inte helt ovanligt fel, oftast är det bara U1 som slutar funka så den enklaste lösningen är att spara kanalerna på U2 och slå över dit när du vill byta station.
Innebär att innehållet endast är tillgängligt för medlemmarBli medlem