Saab/Top gear

Forum / Övrigt / Allmänt / Saab/Top gear

  • Författare
    Inlägg
    • maj 31, 2004 kl. 20:10 #11988

      Jag tittade på 5:ans motorprogram och ställer mig frågan ”varför fastnar inte superlim i tuben” ?
      Vad har detta med lansering av en bil att göra?
      Programmet Top Gear tycker jag framställer
      Saab 9-5 som det skall göras, med inriktning av bil.
      Personligen tycker jag Mercedes reklam är helgrym, man skäms inte för att det är en bil man säljer och har också inriktningen på detta.
      Att visa flera avsnitt med frågor utan att visa bilen tycker jag är fel av Saab, men det ligger väl i tiden (är jag gammalmodig)?
      Att tycka om detta ämne är troligen onödigt men om jag skall fängslas av ett bilmärke eller modell så vill jag också se den, märka den, höra den.
      Personligen så önskar jag en ”gammaldags” lansering av Saab.
      Trots dålig kritik (delvis) av 9-5:an på Top Gear så är det den bästa ”reklamen” jag sett på länge.

      Per/Haninge

        maj 31, 2004 kl. 21:59 #83609

        Varför fastnar inte superlim ….

          juni 1, 2004 kl. 18:38 #83610

          Tja kanske det, men jag förknippar den inte med Saab utan snarare varför limmet inte fastnar

          Per/Haninge

            juni 1, 2004 kl. 18:56 #83611

            Jag har ibland svårt att få superlimmet att sitta där det ska! Ofta är fingrarna ivägen och får sin beskärda del

            Dock sitter mina Saabar där ska; dvs som ”klistrade” i kurvorna

              juni 1, 2004 kl. 19:28 #83612

              Jag är också ”fäst” vid Saab tro inget annat

              Per/Haninge

                juni 4, 2004 kl. 10:40 #83613

                Hehe! Läste denna diskussion, jag går själv sista året på gymnasiet med inriktning media. Just detta med reklamen… De har liksom lyckats med sin effekt om man säger så. Man går och funderar och funderar på vad de egentligen menar. Du vet att det är Saab det handlar om och Saabs logga finns med i tankarna, möjligtvis obemärkt. Det reklam handlar om är att hela tiden mata och pumpa oss konsumeneter med varumärken. Efter tillräcklig matning kan, i detta fallet, valet av t ex en Saab och en Volvo göra att man väljer en Saab, man gillar Saab mer och man känner mer för den – mycket av det genom just reklamen.

                MVH
                David

                  juni 4, 2004 kl. 15:58 #83614

                  Ok, jag får väl lov att ge mig.
                  Troligen är jag påverkad men jag tycker fortfarande att Mercedes reklam är betydligt mer tilltalande och skulle hellre se Saab ”uttrycka” sig på det viset istället för att”manipulera” mig.
                  Är man biltokig så vill man nog se så mycket som möjligt istället för att gissa gåtor
                  (Även om jag förstår syftet )

                  Per/Haninge

                • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.