Olåst baklucka, trots fungerande centrallås?

Forum / Modellspecifika forum / 95/96 V4 / Olåst baklucka, trots fungerande centrallås?

  • Författare
    Inlägg
    • augusti 14, 2006 kl. 20:03 #14670

      Hej!

      Har trubbel med bakluckan som inte går att låsa, varken manuellt eller med centrallåset!? Vad kan detta bero på? Har konstaterat att centrallåsstången rör på sig som den ska, men det låser inte ändå!!

      Mvh
      J-E

        augusti 15, 2006 kl. 17:25 #97570

        Borde vara något i själva låset som kärvar/lossat/gått av. Plocka isär, kontrollera, gör rent.
        Kom på en sak… på V4an satt det ett plåtbleck i änden på låskolven. När man vred runt nyckeln vred sig blecket till rätt position så att det tryckte på öppningsmekanismen när man tryckte in låset. Skruven som håller blecket lossnade ibland, då blev resultatet att nyckeln gick runt som vanligt men eftersom blecket inte satt på plats var dörren alltid låst.

          augusti 15, 2006 kl. 17:36 #97571

          Har du öppnat o kollat? Lite svårt o beskriva med ord men hade samma problem och det var väldigt uppenbart vad det berodde på när jag tog bort klädseln o locket som satt över mekaniken i min 900cc. Minns inte exakt hur det ser ut på sedanen.

          Hör av dig om det inte löser sig så får jag försöka ge mig på en beskrivning

          Mvh

            augusti 15, 2006 kl. 21:11 #97572

            Till Bluesman:

            I ändan på låskolven sitter en arm med en ledkula på. Armen med ledkula rör på sig som den ska. Denna är ansluten till en mekanism (med plastdetaljer) som i sin tur sitter fastskruvad på den inre balken bakom låset, alltså mekanismen är placerad mellan yttre plåt och balk. Centrallåsstången är ihopkopplad till den här mekanismen (med plastdetaljer).

          • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.