Byta genomslagsgummin fram? (95 -77)
- Detta ämne har 5 svar, 5 deltagare, och uppdaterades senast 2007-07-10 05:43 av .
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
Forum / Modellspecifika forum / 95/96 V4 / Byta genomslagsgummin fram? (95 -77)
När jag tog bort ena fjädern fram på min 95 -77 så ”lossnade” genomslagsgummit. Jag kan inte se hur det egentligen har suttit och att försöka limma tillbaka det känns ju inte helt hundra… Så frågorna blir två:
– Hur byter man främre genomslagsgummin?
– Var får man tag på nya eller (gärna) bättre begagnade dylika?
Och så en lite pinsam bonusfråga: Jag tog bort alla fjädrar på en gång och trots att jag brukar vara duktig på att sätta lappar på allt så gjorde jag inte det denna gång. Alltså, ska de längre fjädrarna vara fram eller bak?
/Jacob
Hej VW-broder! 😀
Jag inbillar mig att de är vulkade på en mojäng och sedan gängade in i fjädertallrikens centrum, eller minns jag fel nu? Har ingen 95-bild framför mig, så jag fantiserar fritt, men ser det inte ut som på min 93:a fram? Dem tar man iaf och skruvar loss med en stadig rörtång.

Fjädrarna har jag noll koll på.
OK, tackar för svar, då är det väl ungefär som jag trodde, men det mesta där är kamoflerat till något kaffeliknande… Det är lättare att angripa problemet om jag vet hur det egentligen ser ut 😉 så med massa våld, tålamod och rostlösning ska jag väl nu kunna få bort resterna av det havererade gummit.
Då återstår bara frågan var man får tag på nya dylika – innan det är dags att återställa fjädrarna på sina respektive riktiga plats.
/J
Nya genomslags gummin hittar du hos Erik Randa, kolla hans hemsida http://www.randa.se
Innebär att innehållet endast är tillgängligt för medlemmarBli medlem