Specialverktyg för vattenpump
Forum / Modellspecifika forum / 90/99 / Specialverktyg för vattenpump
- Detta ämne har 10 svar, 5 deltagare, och uppdaterades senast 2009-07-08 16:29 av
bertil.
-
FörfattareInlägg
-
Nu har jag äntligen tagit tag i 99:an som stått och väntat på ny vattenpump sen i vintras. Undrar härmed om det finns någon i Örebro(trakten) som har specialverktyget som behövs och som kan tänka sig att låna ut det? (Det är en -77:a och ja, jag har kollat med Saab-verkstaden och de lånar inte ut verktyg). Det vore helt ofattbart uppskattat!
Min första bil var en 900 -80(?) den bytte jag vattenpump på, gjorde så att jag tog en lite rejälare rörtång, på ”ryggen” på rörtången svetsade jag dit en mutter, pekandes utåt, med denna mutter kunde jag sedan dra upp pumpen med avdragare när jag klämde åt om axlen (som hadde helt uppruttna gängor.)
Fick för övrigt 24 poäng på besiktningen med den bilen, det mesta rost;)
vilken typ av pump har du då? typ 2 så du har mutter på skoveln eller typ 3 utan?
Kan ev tänka mig att låna ut mitt verktyg men det förutsätter att gängan på din axel är 100% felfri. Vill inte ha nå gängpaj där om det är så att pumpen sitter fast och din gänga är mindre bra pga rost.
Du ersätter mina fraktkostnader.Hej
Jag har ett sådant verktyg !!
Med det finns ju här nere i lilla Ystad .
Finns det igen som har ett sådant längre upp i landet ???
Gå och fråga SAAB igen ,Fråga snällt . Dom har säkert inte använt på åratal.
Erbjud dom pant och muta dom med kaffe bröd typ vetelängd !!Det är lätt att bryta vattenpumpsaxelen och då får du mycket extra jobb .
Sabbar du mellanaxelen får du lyfta motorn !!
Kämpa på .Bengt M
Tackar för svar!
Det är varianten utan mutter så pumphjulet är pressat på axeln bara. Tyvärr är gängan inte helt felfri, dvs. rostig. Jag kan hur som helst absolut tänka mig fraktvarianten och givetvis står jag för kostnaden. (De på SAAB här är för övrigt sådär jobbigt byråkratiska och ”lånar inte ut verktyg ( – det bara är så)” ).
om gängan är rostig så är det frågan om…………….har du köpt nytillverkad sats så ingår ju ny axel och då skulle då jag köra den förstörande metoden och svetsa på nåt och sen göra nån spännbygel av nåt skrot. Man får vara vaksam dock när man drar ur den och sakta vrida den ur kuggarna. Drar man rakt upp och den inte har möjlighet att snurra så drar man sönder aggregataxeln.
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
