Saabklubben har ett nytt forum
Forum / Klubbinformation / Styrelsen informerar / Hemsidan / Saabklubben har ett nytt forum
- Detta ämne har 155 svar, 26 deltagare, och uppdaterades senast 2016-12-20 10:05 av
Markus Bergman.
-
FörfattareInlägg
-
april 6, 2015 kl. 16:41 #217729
Varmt välkomna till Svenska Saabklubbens nya forum!
Nu är vårt nya forum här, med nära koppling till vår hemsida. Det är inte bara utseendet som är detsamma, både hemsida och forum snurrar nu på samma tekniska plattform. Detta är det första av tre steg mot en enhetlig plattform för vår hemsida, forum, medlemsregister och webbshop.
Som ni kan se så är vårt nya forum rätt så likt vårt tidigare forum. Det är dock två helt olika tekniska lösningar och det finns därför en hel del nyheter här. Vi har försökt att anpassa det nya forumet så gott det går efter tidigare forum, men ni kommer säkert klia er i huvudet en del.
Så vi kör en liten introduktion till det nya forumet här:
1. Logga in med samma användare och lösenord som du hade i det gamla forumet.
Om du inte kommer ihåg ditt lösenord så finns en funktion för att skapa ett nytt lösenord och få det skickat till dig via e-post på inloggningssidan. Om du trots detta inte kommer in (om du t ex har bytt e-postadress) så kan du maila mig på webbmaster@saabklubben.se och få hjälp.
2. Alla gamla kategorier, trådar och inlägg finns i det nya forumet.
Det är bara att ta vid där du slutade senast. Det som inte har följt med till det nya forumet är PM (privata meddelanden), visningsbilder, signaturer och medlemsnummer. När du har loggat in i det nya forumet så kan du besöka https://saabklubben.se/medlemmar/dittanvändarnamn (ersätt dittanvändarnamn med ditt användarnamn) och ställa in din bild, signatur samt skicka/ta emot nya PM där.
Alla bilder är även flyttade hit från det gamla forumet. Det var ingen enkel uppgift, då vårt tidigare forum ändrade namnen på bilderna och hade interna referenser till olika inlägg osv osv (jag kan skriva en uppsats om det). Med ”alla bilder” så menar jag egentligen 11,2 GB bilder av 11,7 GB bilder som fanns i det gamla forumet. En del bilder gick inte att få över systematiskt pga hur de var döpta av våra användare. Om det är någon bild du saknar och verkligen vill få återställd, kontakta då mig om det.
3. Medlemskategorin är nu kopplad till riktiga medlemmar, inte till ett lösenord.
Medlemskategorin i forumet har man tidigare kommit åt via ett lösenord från senaste numret av Bakrutan. Detta är nu ändrat så vi har en riktig medlemshantering istället. På så sätt får man som riktig medlem även tillgång till medlemssidorna på vår hemsida med medlemsrabatter, färgrecept, alla nummer av Bakrutan, Saabvisionen osv.
Vårt medlemsregister har en del brister som innebär att vi inte har kunnat koppla ihop alla medlemmar med rätt forumanvändare per automatik. Det är istället något som vi kommer behöva hantera manuellt inledningsvis. På så sätt kan vi ändå komma igång med det nya forumet nu.
Om du är medlem i Svenska Saabklubben och vill få åtkomst till medlemskategorin (och allt annat medlemsmaterial på vår hemsida) för din forumanvändare nu, läs och följ då instruktionerna i denna tråd: https://saabklubben.se/forum/amne/registrera-medlemskap-i-det-nya-forumet/
Alla forumanvändare som är medlemmar kommer så småningom att få rätt åtkomst oavsett om man läser/följer tråden ovan. Dessutom har den gemensamma användaren (med användarnamn och lösenord i senaste Bakrutan) åtkomst till medlemssidorna på vår hemsida samt läsrättigheter i medlemskategorin i vårt forum.
4. Fråga gärna och rapportera fel/saker ni saknar här!
Vi har ansträngt oss för att få det nya forumet att likna och fungera så mycket som möjligt som det tidigare forumet. Det handlar dock om två väldigt olika tekniska lösningar, så allt fungerar inte exakt som tidigare. Var därför inte rädd för att fråga om det är något ni undrar över här. Det är bättre att ställa frågor här, som vi kan besvara så att alla användare får svar.
Sedan får ni gärna rapportera om det är något som inte fungerar eller om det är något ni saknar här. Vi har en redig att göra-lista med moderatorerna, men vi vill gärna höra var ni har för önskemål och behov. Det är för er som detta forum finns till och vi har mycket större möjligheter till att anpassa det nya forumet (än det tidigare). Ris och ros mottages tacksamt!
Till sist: om du hittar ett mer kritiskt fel eller har frågor som du vill ta direkt med mig så finns jag på webbmaster@saabklubben.se.
Snyggt jobbat, Jonathan! Dock verkar inte riktigt allt fungera ännu. Jag kommer t.ex. inte åt några av sidorna kopplade till min profil utan jag får HTTP404-fel. Detta gäller https://saabklubben.se/medlemmar/johanh/ och alla undersidor såsom Activity, Messages o.s.v.
Tack, vilket jättejobb du gjort!
Det jag saknar i det nya forumet som jag använde mig av jämt i det gamla var att man kunde se som senaste inläggen oberoende av i vilket ämne dom låg i.
Det var så lätt att se vad som var nytt i forumet då.Det kanske kommer en sån funktion så småningom?
Saab 96 -61 Saab 97 -72 Saab 900 -95
Jag ber om ursäkt för eventuella stavfel, jag är dyslektiker
Magnus E
april 7, 2015 kl. 22:55 #221416Och nu fungerar profilsidorna (med PM osv) som de ska. Det var en cachefunktion som ställde till det.
Hej.
Jag kan vara ute och snurra… men när någon har kommenterat i en tråd så blir den personen med i alla trådar som den sista skrivande? Se bilder: http://www.og900.se/bilder/Mvh Martin
Stolt ägare till 1360 kilo kärlek.
april 8, 2015 kl. 14:59 #224566Jonas, Tapatalk har installerats och konfigurerats för det nya forumet. Forumet känns dock inte igen hos Tapatalk (i deras kontrollpanel för webbmasters), så jag har kontaktat deras support om det för att få hjälp.
Tack för noteringen om iPhone-buggen, lägger till det på att göra-listan!
april 8, 2015 kl. 15:44 #224758Får det tyvärr inte att funka i iPhone. Textfälten blir superlångsmala och inläggsfältet blir beskuret så högra delen, med Skickaknapp, hamnar utanför utan möjlighet att scrolla. Måste skiva så jag slutar till höger eller mellanslaga mig dit för att kunna skicka.
96 V4 1975 ”Bollen”
april 8, 2015 kl. 16:28 #224780Martin, du är inte ensam om att uppleva detta. Det är en bugg som ska åtgärdas här inom kort.
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
