Original isättningskassett till radio – Saab 900 GLs -82
Forum / Modellspecifika forum / OG900 / Original isättningskassett till radio – Saab 900 GLs -82
- Detta ämne har 2 svar, 2 deltagare, och uppdaterades senast 2014-12-23 20:34 av
finn.
-
FörfattareInlägg
-
Hej!
Jag har rätt så nyligen fyndat en Saab 900 GLs från 1982. Den har bara gått 9000 mil och allt verkar ok. Dock, så verkar förra ägaren länsat bilen på allt som inte sitter fast (servicebok, manual, varningstriangel, verktyg och reservhjul). I kupén finns även en slags isättningskassett till radion. Ser ut som en låda som är skruvad i hålet för radio i instrumentpanelen med en snäppfunktion och en fjäder för att lätt kunna demontera radion när man lämnar bilen. SE BILD. Jag har för mig att jag såg just den här ”isättningskassetten” i Saabklubbens reservdelsförsäljning när jag letade runt efter annat en gång, men nu hittar jag den inte igen. Har också för mig att rubriken till artikeln hade ”philips” i sig, men det vet jag inte.
Jag undrar helt enkelt lite mer om den här isättningskassetten. Kuriosa kring den? Kan man hitta en radio som passar i den? Och om man tar bort den, blir det fula märken efter skruvarna i instrumentpanelen? Jag har en tidsenlig radio som jag skulle vilja montera i bilen, men i sådana fall så behöver jag nog montera bort den här kassetten. Passar i sådana fall min kontakterna på min radio efter någon slags standard? eller behöver man adaptrar?
december 23, 2014 kl. 20:11 #200413Det kallades stöldkassett, tanken var att man tog radion med sig när man gick ifrån bilen.
De flesta la den nog i bagaget eller under stolen, då gick det ännu snabbare att ”sno” den!
Var varannan tillverkare av radioapparater hade sin egen variant, så du måste ha tag på båda delarna,
den som sitter i bilen samt den som du sätter radion i.Jag gissade att det var något sådant! Anledningen till att jag frågar var lite det här med att jag hade sett något som såg ut att vara exakt samma stöldkassett som denna på Saabklubbens reservdelsförsäljning. Tänkte av ren nyfikenhet om Saab hade någon stöldkassett som de sålde som ett originaltillbehör? Nu hittar jag den tyvärr inte. Som tur var att det följde med en annan kassett till den radion jag har liggandes, så får montera den.
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
