Saab 1962
Forum / Övrigt / Projekt / Min bil / Saab 1962
- Detta ämne har 12 svar, 6 deltagare, och uppdaterades senast 2019-10-09 17:03 av
marcus berger.
-
FörfattareInlägg
-
september 26, 2019 kl. 18:52 #463410
Så tog jag in min 62:a på lyften idag. Målet är att hon skall vara besiktigad och körklar på en vecka? Varit avställd sedan 1986. Klätt av henne trummorna ikväll. Måste beställa nya cylindrar runt om så får se när dom dyker upp? Kommer för tillfället inte ut på menyn för reservdelsförsäljningen så det blir första nöten att knäcka? Måste nog byta beläggen vänster fram som det ser ut också??
Attachments:
september 26, 2019 kl. 21:37 #463415Hej, kul! Är ungefär i samma sits som du men har tänkt besiktning nästa sommar eller så. Har också en 62:a som inte rullat på vägarna på ett tag där frambromsarna låst sig. Men med rep-sats till hjulcylindrarna och framförallt nya bromsslangar fungerar allt igen.
oktober 4, 2019 kl. 15:39 #463726Så blev hon besiktigad för någon timme sedan med anmärkning på rost i en stötdämparinfästning fram. Har ju haft lite bråttom med den här bilen så jag missade helt enkelt det. Imorgon ska vi ut och åka med veteranklubben här hemma så då får vi se vad hon går för. Polering är beställd till på söndag så då kommer fler bilder?
Attachments:
oktober 9, 2019 kl. 17:03 #464022Står faktiskt en 64:a på gården och bara väntar…?. Men vet inte riktigt om jag ska vänta ett tag med nästa? Saknar tyvärr inredning till den bilen, har bara en röd förarstol tyvärr och inga mattor heller? Ful som stryk är den också så kanske väntar på nåt bättre??
Attachments:
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.





