Service av 1982 Saab 99 EMS GL

Forum / Modellspecifika forum / 90/99 / Service av 1982 Saab 99 EMS GL

  • Författare
    Inlägg
    • juli 18, 2026 kl. 23:11 #529778

      Lyckades äntligen fått bytt motorolja idag. Testkörde efteråt och det gick finfint. Imorgon kanske det blir växellådsoljan som byts. Men det får vi se. Minns att jag bokade in mig till Mechanum nära där jag bor.

      En vecka tills service borde ju räcka för en verkstad att få tag i delar, men nope… de hade inte ens tredje-partsdelar. Så jag var där och väntade en timme i onödan. Jag lämnade efter det ett omdöme på TrustPilot för att dela med mig av min erfarenhet, trots att jag tittade på Mechanums omdöme just på TrustPilot innan jag åkte dit, men kände jag ville ge dem en chans. Slapp betala något, men det blev bortkastad tid istället.

      Hoppas ni allihop har det bra med er Saab. Själv noterade jag i telefonen att jag bytt motorolja idag (2026-07-18) till mineral 10W-30. Tyvärr har ju mätarställningen varit vajsing sedan jag köpte den, men det ordnade sig hitills med WD-40, som jag spontant testade eftersom varför inte, och sedan jag gjorde det igår (17 juli) så har hastighets- och mätarställningen och hela maskineriet därikring fungeratt felfritt.

      Jag har även skapat ett eget mätarställnings-drev i Blender, som jag skrev ut på min lilla 3D-skrivare, 100% soliditet (inte ihålig) i PETG-plast. Kan säga att det är starkt, då jag skrev ut en kub (1 kubikcentimeter) som jag testade att ställa mig på, och den höll, och även när jag testade att kasta den i golvet. Tålig är bara förnamnet. Fingrarna i kors att drevet dock fungerar eftersom jag inte har testat det än… men det märker jag. Kan ju justera det om så behövs.

      Om någon är i behov av ett sådant drev så skulle jag kunna skriva ut ett och skicka en färdig 3D-utskriftsfil (stl) eller alternativt skicka en färdigutskriven sådan med posten. Jag är mer än villig att hjälpa till att hålla liv i dessa historiska bilar. Dock så behöver jag testa drevet på min reservdels-mätare först för att se att det verkligen fungerar.

      Med vänliga hälsningar,

      CornerKid

        juli 19, 2026 kl. 08:44 #529781

        Hej. Det där med att hitta delar till äldre bilar är ett problem. Vi Saabägare har lyckligtvis klubbens reservdelsbolag SSK Reservdelar AB. Även om de inte har alla delar så finns det i alla fall väldigt många olika delar i webbshoppen. Perfekt att du också kan hjälpa andra med 3D utskriftsfil. Det är fint att vi i Saabklubben kan hjälpa varandra att hålla liv i bilarna. Mvh Bengt

        1 användare tackade författaren för det här inlägget.
      • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.