Billig quadrolube?

Forum / Modellspecifika forum / 95/96 V4 / Billig quadrolube?

  • Författare
    Inlägg
    • maj 1, 2013 kl. 14:59 #7001

      Super quadrolube 75 tillverkas ju inte längre. Jag har kört den oljan i många lådor och tyckt den fungerat bra. Så när det var dags att byta i V4:an sist jagade jag upp en lokal förmåga som hade en inte obetydande mängd på lager. Han lät mig också veta att om jag köpte en eller flera hela lådor skulle en viss rabatt utgå… Priset jag fick var runt 120:-/liter. Hur står sig det priset i konkurrensen? Borde man skynda fynda eller är det normalpris?

        maj 3, 2013 kl. 08:02 #55238

        Jaså? Den finns ju kvar på hemsidan.

        http://www.quakerstate.se/transmission.asp

          maj 3, 2013 kl. 18:49 #55255

          Hej Daniel.
          Det trodde jag också efter att ha läst deras hemsida. Men enligt Bildelsgrossisten i jönköping har just den oljan utgått,
          har för mig att han sa att shell? övertagit Quaker state och att man saluför deras egen olja istället. Den heter rätt och slätt bara quadralube SAE 75W mineral. Flaskan är exakt lika som Quaker state men den är svart istället för grön. Läser man på
          flaskan innehåller den ej additiv som påverkar gulmetaller. Vilket gjorde att jag köpte den i brist på annat.
          Importör är Widik AB Halmstad. Någon som vet mer och om den ersätter Quaker state Quadrolube fullt ut?

          Lars-Eric

            maj 7, 2013 kl. 16:31 #55380

            Ok, huruvida den finns eller inte var ju inte riktigt vad jag ville veta. Jag vet redan att ”min” återförsäljare inte kommer att få hem någon mer QL. Dessutom har oljans vara eller icke vara avhandlats flera gånger tidigare.

            Så alltså; Är 120:-/liter dyrt, billigt eller standard?

              maj 8, 2013 kl. 07:00 #55397

              Jag köpte några liter på Mekonomen för 3-4 år sedan och betalade nog omkring 115 – 120 kr/liter. Priset är nog ganska ”standard”.

            • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.