Bäddbar ?

Forum / Övrigt / Allmänt / Bäddbar ?

  • Författare
    Inlägg
    • april 28, 2003 kl. 09:22 #9443

      Hej! Jag undrar vilka SAABar som är bäddbara (som orginal),både modell och årsmodeller.Jag har hört att vissa modeller som inte var bäddbara som orginal går att modifiera. Kan någon ge mig klarhet i detta ämne,så vore jag tacksam.Finns det nån som har erfarenhet av övernattning i en gammal bäddbar SAAB? Skriv och berätta!

        april 28, 2003 kl. 13:04 #69151

        Kolla uppe på raden,allt om Saab.Så går du vidare till där Saab 96 TT& V4,där kan du läsa om bäddsatsen.Mina päron sov ofta i bilen på semestrarna på 60-70-talet och vi ungar i tält.Men vad jag kommer ihåg så låg man åt andra hållet i bilen än vad bilderna visar.Tror tom att farsan vände stolarna.Dom sov med fötterna i skuffen så att säga.

          april 28, 2003 kl. 13:26 #69152

          Hej!

          Det finns flera olika typer av bäddsatser.

          http://www.saabklubben.com/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=1;t=002246#000000

          De flesta Saabarna är bäddbara i.o.m det fällbara baksätet. Bäddbar eller ej, är kanske mer en fråga om hur bekvämt man vill ligga.

          95 och 99/900, framförallt Combi Coupé är enkelt bäddbara. Till Saab 95 fanns en konturanpassad luftmadrass som tillbehör.

          Som framgår av länken går det även att bädda i 92-96. Jag vet inte hur det är att bädda en 96 från 76 i.o.m omkonstruktionen av bl.a baksätet. Det finns säkert någon som kan svara på det.

            april 28, 2003 kl. 20:41 #69153

            Hej!
            Har sovit en natt i en 95:a med enbart ett liggunderlag som madrass. Ganska knöligt på det korrugerade bagagerumsgolvet, vill jag nog påstå. Dessutom så var vi två (jag o frugan), och vi låg med huvudet bakåt och fötterna fram under instrumentbrädan. Dessutom så var ordentligt trångt mellan hjulhusen där bak. Men å andra sidan så var vi ju nygifta då…

            /Krister

              april 29, 2003 kl. 05:09 #69154

              Hejsan!

              Jag och en kompis sov i en 73:a på Skara sommarlands parkering ett par nätter sommaren -88. Att säga att 96:orna är bäddbara är nog att tänja på begreppet något, för inte var det särskilt bekvämt! Men det var bättre än alternativen, så…. Och om viljan finns där, så klarar man det mesta antar jag!

                Anonym
                februari 8, 2004 kl. 14:09 #69155

                Jag har sovit i olika V4:or vid ett flertal tillfällen. Bästa tipset har jag märkt är att se till att inte vara nykter. Sist var i höstas. Jag hade fällt baksätet, bäddat med sovsäck, kudde och liggunderlag(fötterna i bagaget). Skarvsladd och kupéfläkt med termostat fixade en konstant mänsklig temp. So far so good. När jag väl återvände för att sova, bestämde jag mig för att sitta en liten stund i det sköna förarsätet innan jag skulle klättra bak. Dagen efter vaknade jag av röster från folk som passerade bilen som garvade och sa: ”Titta på den idioten i saaben, han har bäddat därbak men däckat i framsätet!” Konstigt nog hade jag varken ont i nacken(sov sittandes med huvudet hängandes framåt) eller i huvudet.

                Samtliga övriga tillfällen har jag kurat ihop mig i det väl tilltagna baksätet. 900:an känns lite lyxigare att sova i

                Jag funderar nu på att bygga en bäddsats enligt saabklubbens ritning. Måste inte både sittdynan och ryggdynan bak demonteras för att bilda ”madrassen”?

                  februari 8, 2004 kl. 14:38 #69156

                  Hej!

                  De bilderna du ser är från en 66:a där man enkelt lyfter bort sätet och ryggstödet utan verktyg. Den som har erfarenheter av senare modeller får hemskt gärna bidra med dem. /Martin (oskyldig)

                • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.