Nytillverkning, registreringsskylt
- Detta ämne har 3 svar, 4 deltagare, och uppdaterades senast 2003-05-22 06:58 av .
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
Jag läste för någonstans att man kunde få tag i nytillverkade registreringsskyltar som är likadana som de plåtskyltar som sitter på bilar av äldre årsmodeller.
Är det någon som vet vart man kan vända sig för att få tag på en sådan? Samt om någon har provat att köpa en, hur lika var den? Kvalitet?
Jag tycker att de nya plåtskyltarna är tillräckligt lika för att se ”rätt” ut på en gammelbil. Nu har den även kommit med EUmärke för nybilar, men går fortfarande att beställa utan. Jag tänker själv beställa medan tid är.
De nya skyltarna är några millimeter mindre än de gamla aluminiumskyltarna. De kromade hållarna som man kunde sätta som en ram på de gamla är alltså för stora.
Vägverkets logga finns som ett svagt tryck överallt på den nya, men på lite avstånd är skylten trots allt mycket lik den gamla.
Innebär att innehållet endast är tillgängligt för medlemmarBli medlem