9-3 1,8t -09 stannar vid körning
- Detta ämne har 4 svar, 2 deltagare, och uppdaterades senast 2025-02-26 10:07 av .
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
Forum / Modellspecifika forum / NG9-3 / 9-3 1,8t -09 stannar vid körning
Jag har ett problem med min 9-3 som stannar vid körning eller när den står på tomgång. Vrider man på nyckeln och försöker starta händer ingenting. Batteriet är fräscht och fungerar som det ska. Kopplar man av batteriet några minuter och provar starta så startar den igen. Ibland stannar den efter ett par minuter och proceduren är den samma, ibland så kan den gå problemfritt en längre tid. När detta hände första gången felkodslästes den på verkstad men inga felkoder fanns. Inga lampor som tänds eller lyser heller när detta händer. Finns det någon som kan tänkas veta vad detta är?
Hej
Ingen aning vad det är, men kolla att skruvarna på motorstyrdonet är dragna.
Jordkabeln till motorhärvan sitter på ena skruven också.
(Motorstyrdonet sitter på insugningsröret under svarta plastkåpan)
Kolla jordkabeln från batteriet-tror den sitter på vxl-lådan ungefär under batteriet(det gör den iallafall på OG niofem)
Sedan sitter det 2 st skarvar (kabelhärvor)under batterilådan
Hälsn.
Bernt
Tack för tipsen!
Under senaste strulet så lät jag bilen stå utan att bryta strömmen för att se vad som hände. Provade att starta den efter ett par timmar och den startade direkt, dock så lös nu motorlampan vilket då betyder att det iallafall finns en felkod. Felkoden är avläst och är P0601 som då ska innebära att det är fel i motorstyrdonet.
Innebär att innehållet endast är tillgängligt för medlemmarBli medlem