Avställd Saab 99 med låsta framhjul
- Detta ämne har 5 svar, 4 deltagare, och uppdaterades senast 2003-07-03 21:38 av .
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
Forum / Modellspecifika forum / 90/99 / Avställd Saab 99 med låsta framhjul
Min kära Saab 99 hade stått avställd i tre år när jag försökte köra ut den ur garaget. Motorn startar snällt och allt verkar ok, men framhjulen är fullkomligt låsta. Fastrostade bromsar trodde jag först, men efter att ha knackat ur bromsbackarna och hjulen fortfarande inte går att rotera så har jag ingen aning om vad det kan vara.
Kopplingen kändes lite konstig de första gångerna jag tryckte ner den, men nu verkar den ok. För säkerhets skull har jag luftat kopplingen och det verkar ok. Lägger man bilen i friläge och bogserar den händer inget mer än att framhjulen sitter fast och bakhjulen roterar. Har gjort detta 100 m (skulle ändå byta däck). Någon som varit med om något liknande?? Tacksam för svar,
Andreas
Om det är en tidig 99:a kan det ju vara handbromsbackarna som har fastnat!
Det är en 79:a, så det är inte handbromsen som ligger an. 5-56 har jag givetvis provat, men det ska nog mer till för att få hjulen att gå runt. Misstänker något med lagren, nån här som varit med om att lagren kärvar ihop efter lång tids förvaring?
Andreas
Jobbar på bilskrot så detta är inget nytt för mig
ta en slägga modell stor och slå runt om på fälgarna ev hjälp till med ett spett och dra runt igenom ett fälghål!!
dunka mycket och sedan lite till ända tills det lossnar!!
Innebär att innehållet endast är tillgängligt för medlemmarBli medlem