Bilen går dåligt efter inkoppling av varvräknare

Forum / Modellspecifika forum / 90/99 / Bilen går dåligt efter inkoppling av varvräknare

  • Författare
    Inlägg
    • mars 17, 2007 kl. 18:02 #15740

      Hej Saabvänner!
      Roade mig idag med att koppla in varvmätare från en 99 EMS/turbo på min GL 77. Mätaren funkade kanon, men tyvärr började bilen istället rycka vid gas och jag kände att den tappade all kraft, ungefär som att den gick ner på 2 cylindrar. Jag kopplade helt enkelt loss sladden till varvmätaren, provkörde och bilen gick som vanligt igen! Jag misstänker att det är tändspolen som inte orkar med riktigt, men varmätaren kan väl knappast ta mycket ström?
      Kan tilläggas att jag endast dragit in kabeln på ovansidan av diagnosuttaget på säkringsdosan, och att kabeln i fråga är något mindre dimension än standard. Har det nån betydelse?

      MVH Jacke

        mars 17, 2007 kl. 22:02 #104372

        du ska koppla direckt på tändspolen dra en kabel dit så blir det bra mvh niklas

          mars 18, 2007 kl. 11:43 #104381

          Tack för tipset Niklas, ska prova och se om det blir skillnad!

          /Jacke

            mars 18, 2007 kl. 13:57 #104385

            /B

            bengt@akesson-motorsport.se

              mars 18, 2007 kl. 21:11 #104403

              Tack Bengt!
              Nu vet jag precis hur mätaren ska kopplas! Återkommer senare i nästa vecka med resultat, då jag inte hinner skruva med bilen på några dagar.

              mvh Jacke

                mars 18, 2007 kl. 21:29 #104404

                kopplade min direckt på tändspolen fungerar perfeckt.

                  mars 24, 2007 kl. 15:25 #104581

                  Jaha då var problemet äntligen löst!
                  När jag först kopplade in varvräknaren hade jag av någon anledning satt sladden från tändspolen/diagnosuttaget på anslutning +12 eftersom varvräknaren inte funkade på anslutning 1. Möjligen kan det vara så att jag klantade mig och även glömde att testa med +12 samtidigt…men jag trodde ju bara att det skulle funka på ena sättet. Hursomhelst, nu går bilen som en klocka och att koppla direkt på diagnosuttaget hade antagligen sparat tid då denna går direkt till tändspolen…
                  Alltid lär man sig nåt nytt 🙂

                  mvh Jacke

                    december 1, 2007 kl. 01:09 #115316

                    Lånar tråden lite…

                    Den varvräknare jag införskaffat (en äldre Comfort Racing) har inga märkta kablar, en är röd och en är svart. Någon som har nån aning om vilken som ska gå till tändspole resp tändn.lås? :blush:

                    Mvh

                    CCH

                      december 1, 2007 kl. 11:51 #115321

                      om du har en 99 är det enklast och snyggast att montera en ems-turbovarvräknare, jag kan avvara en till rätt peng om du vil

                      Martin

                        december 1, 2007 kl. 12:13 #115323
                        martin valentin wrote:
                        om du har en 99 är det enklast och snyggast att montera en ems-turbovarvräknare, jag kan avvara en till rätt peng om du vil

                        Martin

                        Hej!

                        Om ditt inlägg var ett svar på mitt inlägg så ska varvräknaren sitta i min 95´a 🙂

                        Mvh

                        CCH

                      • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.