Bilen tömmer batteriet på nolltid!
- Detta ämne har 9 svar, 5 deltagare, och uppdaterades senast 2011-10-14 15:17 av
sjuntorpsdaniel.
-
FörfattareInlägg
-
september 27, 2011 kl. 21:11 #5040
Har som kanske vissa vet här en 900:a av 97års modell. en 2,0turbo Talladega.
Nyligen började bilen spöka & när jag tog bilen efter att den stått still ett par timmar, var batteriet tömt. 😕
Var på Meca i Trollhättan & de noterade att något drar 4,5Ampere! Det är ganska kraftigt.
Idag så var vi & handlade ungefär en timma & sedan dtartade jag upp bilen för att åka hem (detta utan problem), men när jag bar upp kassarna från bilen så lät jag lyktorna vara påden lilla stund detta tog & sedan var det kört. Batteriet var nästan helt urladdat. Bilen gick ej att starta. 😈Vad kan dra så mycket då bilen är avstängd? Slutsteget till de främre dörrhögtalarna trodde vi först, att det hade hängt sig i påläge, men nu veti sjutton. Motorn är av miljötyp & har värmeplattor på insuget. Kan dessa skapa problem? (de borde sluka en del) tycker jag & om de ej stängs av så kan detta vara en möjlighet, vad vet jag.
Finns det någon som har, eller har haft detta eller motsvarande problem med sin bil?
Är så trött på detta nu & funderar på att sälja, men vill gärna ha en lite mordernare bil som bruksis. Tyvärr, har det visat sig att mordernare bilar har en gemensam nämnare ”overkill” (att sjuta över målet). Om de hade haft wierar upp till hastighetsmätaren, hade jag fortfarande sett hastigheten trots att huvudinstrmentet glappar & är ett seriemässigt elfel i.
Man må ha minskat vikten i bilen, men bortsett från drift/funktionsäkerhet. :ROLFBror min fick byta båda bakjlusen på sin nyare 9-3_a eftersom kretskorten som deligerar uppgifter till de olika ljusfunktionerna hade blivit fel på. Hade det inte räckt med en sladd & en glödlampa, så hade han sluppit att punga ut för kompletta lyktor.
Nä, nu ska jag inte sväva ut hför mycket här. :TY
Kanske man ska ha en OG 900 iallafall som bruksis & vara nöjd med det. Den bilen är ju iallafall inte ”onödigt” modern, utan grundar sig på beprövade metoder, vad jag vet & tycker.
HILFE. Känns som att jag sprungit in i en fälla. (dvs att det kan bli mycket dyrt att laga alla fel som uppkommer bara för att bilen råkar vara nyare, säkarare & bättre för familjen… allt det där man vill, med en bil. bara det att plånboken börjar protestera & vem vill ha en problembil på halsen.
:ID
/ ELIASSON
september 27, 2011 kl. 21:19 #33007Har samma symptom med min, frågan är om det kan vara styrboxen till elsystemet som har kortslutning och kan behöva bytas eller alternativt lödas om kanske??
Bilar:
2x og900: 1x og900 T16 LUX 1984 45000 mil (sommarbil/finbil nr 1), 1x og900s 1990 (till salu)
Ng9-5 Aero BioPower XWD 2011, Mackan steg 3 ca 340-350 hk(bruksbil sommarhalvåret)
Ng9-3 Aero Nevs 2014 1500 aldrig vinterkörd mil (sommar/finbil nr 2)september 27, 2011 kl. 21:23 #33008@DanSaab wrote:
Har samma symptom med min, frågan är om det kan vara styrboxen till elsystemet som har kortslutning och kan behöva bytas eller alternativt lödas om kanske??
Låter inte så osannolikt.
Vad har verktaden sagt till dig. Vad tror de? Endast för att jämföra vad mina kontakter säger.
september 27, 2011 kl. 21:46 #33009Det kan väl egentligen vara vad som helst som drar ström. För att få något att gå på så kan du ju ta loss pluspolen på batteriet och koppla en multimeter inställd på ampere där emellan. Sedan tar du loss säkringarna en i taget, händer det inget med strömmen så sätt tillbaks den och ta nästa. Om strömförbrukningen sjunker till normal nivå är du på rätt spår. Kolla i instruktionsboken vad säkringen går till och leta dig eventuellt vidare genom att koppla bort olika strömförbrukare längre ut i elsystemet.
september 27, 2011 kl. 21:54 #33010Felet försvinner efter att jag demonterat maxisäkringen i motorrummet. den ovanför batteriet undet locket, där div reläer sitter.
Får kolla om den avsäkrar styrboxarna.
september 28, 2011 kl. 05:59 #33012@SjuntorpsDaniel wrote:
@DanSaab wrote:
Har samma symptom med min, frågan är om det kan vara styrboxen till elsystemet som har kortslutning och kan behöva bytas eller alternativt lödas om kanske??
Låter inte så osannolikt.
Vad har verktaden sagt till dig. Vad tror de? Endast för att jämföra vad mina kontakter säger.
Det enda jag fick reda på är att det kan va kortslutning i bilens elsystem… Med andra ord så chansar jag på att det är styrboxen som kan vara boven till detta. Får väl kolla upp det här en vacker dag, ska ställa av den inför vintern ganska snart.
Bilar:
2x og900: 1x og900 T16 LUX 1984 45000 mil (sommarbil/finbil nr 1), 1x og900s 1990 (till salu)
Ng9-5 Aero BioPower XWD 2011, Mackan steg 3 ca 340-350 hk(bruksbil sommarhalvåret)
Ng9-3 Aero Nevs 2014 1500 aldrig vinterkörd mil (sommar/finbil nr 2)oktober 12, 2011 kl. 21:14 #33702Hade en sådan – helkult! Alla instruktioner i kupen på ryska och blev det skitigt inne var det bara att spola av; allt var i hårdplast och galon!
96 V4 1975 ”Bollen”
oktober 14, 2011 kl. 15:17 #33775@enor wrote:
Det är väldigt vanligt att tändlåsets switch går sönder på ng900, med alla möjliga fenomen som följd.
För övrigt finns det fabriksnya stenåldersbilar av den typ du efterfrågar att köpa ännu – om du kan tänka dig en lada niva. 😉
:ROLF :ROLF :ROLF :ROLF :CH
Nog för att det är fredag, men än är jag inte :DR nog att anta ett sådant fint förslag :CE
/ ELIASSON.
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
