Byggandet utav en reservmotor -66 (Lagom vässad)
Forum / Övrigt / Projekt / Min bil / Byggandet utav en reservmotor -66 (Lagom vässad)
- Detta ämne har 6 svar, 3 deltagare, och uppdaterades senast 2008-04-05 06:44 av
mats a.
-
FörfattareInlägg
-
mars 24, 2008 kl. 22:11 #17666
Hej
Anledingen att jag startar en tråd till är att, jo från början, Jag va nere hos en trevlig person och köpte mig en -66a motor som jag hade tänkt att fixa i ordning och ha som reserv till min malmgråa 66a, MEN förhoppningsvis så under denna motor-renoveringen kommer jag att inhandla en till kaross och stoppa denna motorn i men det är oklart än så länge…
Så i dagsläget ska den bli en reservmotor om min nuvarande spis mot förmodan skulle ge upp.

Yes vad ska jag göra med denna ruttna motorn nu då?…
för tillfället står detta på listan –
Byta 1 kolv
Vikta kolvarna
balansera vevaxeln
Hona alla loppen
Byta de främre ramlagret
Blästra blocken
Nya packboxar vid fördelar dreven
Ny topp-packning
Anledningen att jag byter 1 kolv är att det har vatt fukt i den cylindern(tror jag), så loppet har börjat rosta och kramat tag i kolven så den va inte så mycket att rädda när jag väl fick ut den.
Sen så blir det väl en trevlig portning på insug – avgas och överströmmarna.
/ 2t-nicke
mars 25, 2008 kl. 17:01 #119749Bilder på dagens verk!
Luftburken jag fick till hade snorklen avkapad vilket va rätt fult,
Så jag la igen de hålet


burken klar, La igen de gamla luft insugshålet och satte dit ett mycket grövre på andra sidan så jag kan ha ett konat bomullsfilter och få in kallluft.allt för idag
Mvh Nickemars 26, 2008 kl. 17:09 #119804Idag har jag, sk som han mark evans säger ”Refurbisht” vevaxlen och rengjort kolvarna.

Sen såå har jag filat lite.. men de har jag inga bilder på, Jo nu har jag

ja lite mörk..
Mvhmars 30, 2008 kl. 19:47 #119830njaa överenergi är nog inte rätt ord, jag brinner nog bara för dessa härliga motorer och bilar 🙂
Filningen blir top secret……..
Nej jag har inte kollat deras sortiment på vinkel-maskiner.Bra förslag! låter faktiskt lite frestande att ta någon dag och köra åt erat håll, när motorn är i lyft.

Nytt ramlager + packboxar till fördelar drev huset osså till vevaxlen.
Konstigt nog hade min älsklings affär allt hemma:)På torsdagen och fredagen kommer jag ägna några timmar till att mäta på vevaxeln hur den slår och sedan försöka få ner obalansen, jag tror inte dom sattes ihop med så låg tolerans för 40årsen :P.
kommer bilder på vevaxel balanseringen i veckan.
Hejsvejs
april 4, 2008 kl. 21:08 #120023Tjao
Nu har jag mätt upp vevaxlen och den slog bara på några hundradelar…
så den behövdes inte riktas upp något, eller jo en lusing fick den sen va det bra resultat på alla mät-punkter.


Osså har jag handlat färg till motan.allt för idag…..
Kul att det gamla bojsänket fick ett nytt liv. Den där motorn kom jag över när jag bodde i Hälsingland. En bekant som hämtade skrotbilar som extraknäck brukade svänga inom med 95:or och 96:or och säga ”du får ett dygn på dig”. Och så var det bara att slakta. Oftast var det traktorflyttade och golvlösa skogsvrak men oftast gick det att riva ur en instrumentpanel, en motor, kanske drivaxlar. Det är ganska bökigt att skruva på en bil som är trailerlastad.
Vid flytten fick samlingen skingras. Av bilarna i bilderna var kortnosen ryggbruten och skrotades, den penselmålade gröna såldes till en rallybekant som reservkaross, den vita 95:an har jag kvar och den veronagröna 96:an såldes till Stockholm, tror jag det var. Den orkidévita -77:an med sin träskyta skänktes bort, vill jag minnas.
Å du Nicke, kylarna står kvar här, liksom de andra vevarna.
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.


