Byta bussningar på bilen..
Forum / Modellspecifika forum / 95/96 V4 / Byta bussningar på bilen..
- Detta ämne har 12 svar, 6 deltagare, och uppdaterades senast 2012-08-02 19:54 av
emul.
-
FörfattareInlägg
-
Har planer på att byta bussningar på 95an, originalbussningar är billiga och duger säkert väl till min typ av körning.
Vad jag förstått kan det dock vara rätt mkt jobb med att få i de nya originalbussningarna, bakaxelbussningen är nog ett kapitel för sig.
Är det värt pengarna att köpa polyuretanbussningar? Någon som kan delge oss med sina erfarenheter av polyuretanbussningar?Mvh
CCH
juli 27, 2012 kl. 19:47 #41587Fördelen med dom bussningarna är att dom är nästan alltid 2 delade, alltså MYCKET lättare att sätta dit.
På en 9000 blir det inte så mycket stötigare tycker jag.
Däremot blir man av med en del svampighet.@Dicst wrote:
Nånstans måste det kunna flexa. Det är bra med gummi iaf i minst ena änden, annars flexar plåten och det spricker med tiden av utmattning.
Mvh
/DJa. det är det jag är rädd för, att infästningarna tar stryk, även att det blir väldigt stötigt när man kör.
Men, jag har 95an som bruksbil för tillfället så blir det byte av bussningar kan jag inte hålla på i 2veckor med att leta pressverktyg och pressa gummibussningar.
Nån mer som har synpynkter och erfarenheter?Mvh
CCH
@Folke Åkerblom wrote:
Jag bytte bussningar i fram och bakvagnen på Sporten. Länkarmsbussningarna fram och bak gick att byta med hjälp av vanliga hylsor och ett skruvstycke. Det som var besvärligt var byte av mittenbussningen på bakaxeln. Hade tur att få låna specialverktyget på SAAB-verkstaden hemma i utbyte mot en påse bullar. Tror inte att det funkat utan detta verktyg då bussningen satt hårt så heemskt.
Okej, då är det inte helt omöjligt. Hur stor upplever du att skillnaden är på nya och gamla gummibussningar?
Bakaxelbussningen är inte rolig, känner inte för att plocka av hela axeln och dra iväg till en verkstad…Mittbussningen på bakaxeln lär du knappt få loss utan att ha loss axeln, den var en pina på Sonett 3:an.. Minst sagt. Dessutom gick inte bakaxeln in i bussningspressen så jag gjorde ett verktyg med hylsor, gängstång och lite sånt. Den var..envis. De andra jag bytt har inte direkt varit några problem.
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
