Färg på saabo?

Visar 15 inlägg - 1 till 15 (av 17 totalt)
  • Författare
    Inlägg
    • september 2, 2010 kl. 18:53 #22739

      Nån som vet vad det fanns för färger/kombinationer på saabo -64???

        september 8, 2010 kl. 18:57 #162240

        Alla de Saabo -64 jag sett har så vitt jag minns varit grå nedtill och vita upptill i originalutförande. Därmed inte sagt att det inte kom ut i andra färgkombinationer men jag betvivlar det just när det gäller årsmodell -64.

        På senare årsmodeller var det annorlunda, man lyxade till det med vit eller gul neddel och vit överdel, vågat?

        Magnus Lindberg

          september 8, 2010 kl. 19:31 #162244

          Okej. Min vagn från -64 är gul nere och vit uppe, ser ganska fränt ut med gult men funderar på att lacka den samma grönfärg nertill som min 99a och vit upptill, kanske är dumt att lacka den grön om man vill dra den efter en annan bil eller sälja den sen? Blir kanske gul igen iaf.

            september 10, 2010 kl. 07:49 #162329

            Min -65a är vit/vit och kommer att få fortsätta vara så när den lackas om då det är en fin neutral färg som passar till allt. Tråkigt? Ja det må hända…

              september 10, 2010 kl. 09:02 #162331

              Det var nog så att -64 och -65 var grå/vita. Till -67 kom vad jag minns två olika modeller, en lyxigare och en enklare. Har för mig att man då också kunde välja mellan grå/vit och gul/vit. Ska se om jag hittar var jag läst om detta…
              Intressant notering: I boken om Saabmuseets bilar är Saabon blå/grön. Vid Wades besök förra året på museet syns en gulvit, som ser lite allmänt halvskum ut:

              http://www.saabsunited.com/2009/09/out-the-back-of-the-saab-museum-part-1.html

                september 10, 2010 kl. 09:37 #162332

                Som nybliven Saabo-ägare har man intresserat börjat följa alla funderingar och frågor som dyker upp på forumet.
                Tänkte flika in min fundering kring färgval. Min vagn ska oxå lackas om och eftersom den ska dras av en Savannbeige V4-71 så blev färgvalet orginal vit uppe och Savannbeige nere.
                Inte original men det kommer bli snyggt 🙂 Original eller inte…tja smaken är som baken. Skulle man längre fram tycka att valet av färg inte var det bästa så är det bara halva vagnen att lacka om 🙂
                Skulle vara klart intressant att veta mer om vad som skiljer de lyxiga varianterna mot standard, bortsett från färgen då.

                  september 13, 2010 kl. 07:08 #162442

                  Det finns ett reklamblad på http://www.saabklubben.com/?q=sv/node/123 som verkar vara tryckt i november 1964. Bilden på första sidan är inte särskilt färgglad, men det ser ut att vara en grå vit vagn.
                  I Classic Motor Album nummer 7 kan man läsa att det 1967 fanns två olika modeller att välja mellan (vilket inte verkar ha funnits tidigare). Modellerna kallas Comforte och Siesta. I försäljningsbroschyren påpekas att det går att välja mellan grå/vit eller gul/vit. Comforte hade en mer påkostad inredning och en färg inuti som beskrivs som ”en varm ljusgul färgton sk top-coat i spräckelutförande”. Siesta fanns bara med grå/vit utsida och hade ”grå sh spräckelfärg” på insidan. Siesta var den modell som såldes med förtält.

                    september 14, 2010 kl. 08:16 #162481

                    Om man skulle gå på grå och vit (var ganska snyggt), är det någon som vet ungefärlig färgkod för de färgerna?

                      september 14, 2010 kl. 08:27 #162482

                      Inte ungefärlig men exakt 🙂
                      Ral 9010 och Ral 9002. Gå till Colorama tex så fixar de färg, köpte där förra året.

                        september 14, 2010 kl. 10:14 #162485

                        Hahaha, ja där ser man….
                        Tack skall du ha.

                          september 17, 2010 kl. 09:29 #162597

                          När vi ändå pratar färger….
                          På insidan av vagnen har jag läst att det fanns grått och gult. Tänkte köra gult i min vagn. Finns det någon som har originalgul kvar i sin vagn som man möjligen skulle kunna få ett foto(närbild) av? Antar att det inte finns någon typ av färgkod för denna färg…ska ju vara ”stänk på den oxå i någon annan färg.
                          Tyg klädsel är en annan fråga, vilka olika färger fanns på tyget och hur var det mönstrat? Har någon sin originalklädsel kvar och kan stå till tjänst med lite bilder?

                          Mvh
                          Bengt-Arne, A8

                            september 17, 2010 kl. 17:28 #162609

                            Och vilken färg skall det vara på chassit?

                              september 17, 2010 kl. 17:33 #162611
                              B-A wrote:
                              När vi ändå pratar färger….
                              På insidan av vagnen har jag läst att det fanns grått och gult. Tänkte köra gult i min vagn. Finns det någon som har originalgul kvar i sin vagn som man möjligen skulle kunna få ett foto(närbild) av? Antar att det inte finns någon typ av färgkod för denna färg…ska ju vara ”stänk på den oxå i någon annan färg.
                              Tyg klädsel är en annan fråga, vilka olika färger fanns på tyget och hur var det mönstrat? Har någon sin originalklädsel kvar och kan stå till tjänst med lite bilder?

                              Mvh
                              Bengt-Arne, A8

                              Taget från denna sidan http://www.saabsunited.com/2010/09/saab-95-ol-blue-with-saabo-in-tow.html


                                september 17, 2010 kl. 18:15 #162612

                                Min vagn hade dynor i en mörkare grön färg när jag köpte den, men utan linjerna som syns på bilden. Kan ju vart bytta. Tror inte spisen ovan har originalfärg, de flesta man ser är turkos/vita.

                                  september 17, 2010 kl. 21:20 #162621

                                  Chassit…Ja, det är ju nästa fråga, vilka färgvarianter fanns där original? Det som man sett på många vagnar är vita chassi och det är väl ditåt det lutar. Antar att man använt samma kulör som på ovandelen av karossen i så fall. hmmm…eller…det kanske rentav är för enkelt 🙂

                                  Interiörbilderna ovan är tilltalande, helt klart, så gult på väggarna blir det! 🙂 Dynorna är ju snygga, har faktiskt aldrig sett någon bild med den mönstringen tidigare. Läste någonstans att dom fanns i rött oxå?

                                Visar 15 inlägg - 1 till 15 (av 17 totalt)
                                • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.