Färgspruta med värme.

Forum / Övrigt / Off Topic / Färgspruta med värme.

  • Författare
    Inlägg
    • juni 17, 2011 kl. 17:53 #4315

      Detta har egentligen inte något med bilar att göra, eller kanske lite. Ska ta och måla om köksluckorna hemma och tänkte då försöka sprutmåla dem då det aldrig blir riktigt bra vare sig med pensel eller roller (då jag inte är proffs). Har tittat runt lite på olika kombinationer av tryckluft och el men har inte riktigt kunnat bestämma mig för vad jag skall köpa men nu fick jag syn på den här på biltema och blev lite nyfiken. Är det någon här som har någon erfarenhet av dyl. Står att den skall fungera bra på alla typer av färg, lacker, rostskydd osv. Verkar riktigt smidig!

      Idéer, tankar, erfarenheter eller bara åsikter mottages tacksamt.

        juni 26, 2011 kl. 22:21 #29317

        Har en kompis som målade sin pickup ram med en sån. Funkade helt ok. Låter som du damsuger:). Övrig trämålning med spruta jag har är en helt vanlig färgspruta från biltema med faluröd färg. Funkade ok, hade 8 bars tryck i färgsprutan och flödet skruvat till max. Gick helt klart snabbare än att måla med pensel. Roligare med.

          juni 27, 2011 kl. 05:23 #29320

          Den där är lockande, och den kostar ju nästan inget 🙂 Ska köpa en så snart jag hinner till en Biltemaaffär.

            juni 28, 2011 kl. 19:23 #29400

            Köpte mig en tockendära spruta! Har hittills bara provat den med väggfärg men den verkar helt ok. Går inte att jämföra med en riktig kompressor och en proffsspruta. Men till lite garagelacker och dyl tror jag den funkar kanon! Lite lurigt att få ett bra flöde med väggfärg men jag tror att med en lite bättre bunden färg/lack kan det nog bli helt ok. Klart värt 399:- !

          • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.