HJÄLP Saab 900i hoppar!

Forum / Modellspecifika forum / OG900 / HJÄLP Saab 900i hoppar!

  • Författare
    Inlägg
    • augusti 2, 2012 kl. 12:05 #25917

      Hej,

      Min andra 900i startar bra och är bra vid stopp men börjar hoppa under acceleration efter en kort bilfärd eller när varm och blir värre, så det är omöjligt att köra, lämna det för en dag och fina igen för 2 mil! Jag bytte bränslefiltret jag trodde det var ett botemedel, men tydligen inte. Den vacum slangen är också sitter bra. Några idéer?

      MVH
      Roger

        augusti 2, 2012 kl. 12:24 #192076

        Årsmodell? 8v eller 16v?

        MVH

          augusti 2, 2012 kl. 15:48 #191987

          Hej,

          Ja det är en 8V 900i 1985. Återkommande problem som denna är så irriterande. Jag tänker sitt bränsle relä om det finns en? Spolen, eller ens en läcka från vacumn slangen tror jag inte dess bränslepumpen när bilen går söta och bra på tomgång.

          Någon idé skulle uppskattas eftersom det är bilen som hustrun enheterna och detta har hänt två gånger nu och skrämde henne i tung trafik.

          MVH
          Roger

        • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.