Hur byta växelknopp på 9000 -94

Forum / Övrigt / Allmänt / Hur byta växelknopp på 9000 -94

  • Författare
    Inlägg
    • maj 2, 2009 kl. 08:42 #20031

      Min ser dassig ut och jag vill byta, men vet inte hur den sitter. Är det bara att dra tills man får loss den och sen banka på en ny, eller är det lite mer komplicerat än så?

        maj 2, 2009 kl. 08:55 #139449

        Om det är samma som på 9000-97 är det bara att vrida och dra. Jag har för mig att det på skinnknoppen sitter en plastring i underkant som skall tryckas upp igen då knoppen sitter på plats

        Behöver du byta damask kan du göra så här:
        Lossa damasken i nederkant och vik upp den. Längst ned vid plasthylsan som löper på växelstången ser du en rörsprint som är orienterad i bilens längdriktning. Pressa eller möjligen slå ur den försiktigt så kan du dra upp damasken.

          maj 2, 2009 kl. 16:05 #139469

          Hej!
          De senare 9000 från -92 och framåt har knoppen limmad på spaken. Du får ta en mattkniv och lägga ett snitt från överkant till nederkant, Sedan kan du bända bort ytterhöljet. Sedan skär du ett snitt i innerdelen och tar bort den. Den nya knoppen ska limmas men jag har glömt vad limmet heter, Kanske någon på forumet vet detta.
          // Jens

            maj 2, 2009 kl. 16:16 #139471

            Då vår skinnknopp var sliten var det ivf bara att vrida och dra för att få loss den.

              maj 3, 2009 kl. 11:01 #139497

              Men när man köper en ny knopp, är det då bara den svarta plast/skinnbiten man får? Knoppen (det svarta och slitna) sitter löst och går att ta loss, men kvar på spaken är en vit ”innerknopp”. Ska den vara kvar?

            • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.