SAAB 95-66

Forum Modellspecifika forum 95/96 TT SAAB 95-66

  • Detta ämne har 3 svar, 2 deltagare, och uppdaterades senast 2009-01-28 18:20 av .
Visar 4 inlägg - 1 till 4 (av 4 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #19424
    Lasse Nilsson
    Deltagare

    Hallå!

    Tänkte bara tala om att jag har en 95-66 som jag ska försöka komma igång att renovera så smått. Håller just nu på att samla delar men det finns så att det går att börja så just nu är det ”bara” att komma igång. Det svåraste verkar vara att samla tid…….

    /Lasse

    #134337
    per-erik.kaati
    Deltagare

    Jag har precis kommit igång med min 95-66, har grundat motorrummet och golvet inne i bilen nu i helgen.

    Det är inte helt lätt att få tag i vissa delar, listerna till rutorna till exempel. Även baklamporna med kromsargar är nästan hopplösa att hitta. Hoppas klubbens resevdelsförsäljning snart kommer igång.

    /Per-Erik

    #134447
    Lasse Nilsson
    Deltagare

    Du har iaf ett golv å grunda, själv måste jag byta mitt:-) , för övrigt tror jag den är ganska frisk men det brukar ju inte va som man tror

    är det nån som vet vilken finish man ska ha på lacken i motorutrymmet samt andra mindre synliga ställen?

    /Lasse

    #134464
    per-erik.kaati
    Deltagare

    Det är skönt & slippa svetsa, något litet hål hittade jag naturligtvis men det var inte mycket, så nu börjar jag plocka ihop framdelen av 95’an.

    Lacken lade jag på i garaget. Har använt 2-komponentlack och proffs-färgspruta. Resultatet blir inte 100 bra men alldeles tillräckligt när det är i motorrum, på golv osv. Yttre lacken blir hos en ”riktiga” lackeringslokaler.

    När jag hinner ska jag lägga upp min bil som en projekttråd här på forumet.

    /Per-Erik

Visar 4 inlägg - 1 till 4 (av 4 totalt)
  • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.

Genom att fortsätta använda denna webbplats godkänner du användandet av kakor. mer information

Dina kakinställningar för denna webbplats är satt till "tillåt kakor" för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för kakor eller om du klickar "Acceptera" nedan så samtycker du till detta.

Stäng