Forum › Övrigt › Projekt / Min bil › Saab 96 -70
- Detta ämne har 23 svar, 14 deltagare, och uppdaterades senast 2011-02-21 18:54 av .
- FörfattareInlägg
- 11 december, 2010 kl. 22:15 #23200
david westling
DeltagareNy bil införskaffad idag!
Spanat länge på den men nu är den min. Tre ägare. Originalrenoverad för ca 10 år sedan. Körd nått år, sedan dess stått ute. Bytt bensinpump, bensin, däck och några säkringar. Startade efter några försök och går riktigt fint! Inga missljud osv. Otroligt kul att hitta en näst intill rostfri originalbil!
Fortsättning följer…
11 december, 2010 kl. 22:39 #165579fredrik.a.
Deltagareotroligt hur man kan ställa en nyrenoverad bil ute, ska bli skoj att följa detta!!
12 december, 2010 kl. 10:05 #165588putsarn
DeltagareDetta ser ju kanonfint ut.
Vi vill se inredningen! Hoppas inte mossan har fått grepp om den.Lacken ser fin ut under mossa och alger, krävs säkert bara en bättre tvätt för att få fram lite glans.
12 december, 2010 kl. 11:10 #165595mattias e
DeltagareKul, vad har du för planer? Behålla den i skicket den har och köra året runt eller ska den bara brukas vid fint väder? Äkta svensk finkultur gör sig bäst på våra vägar året runt…
Ser ju ut att ha klarat förvaringen utomhus helt OK. Är den lika fin undertill? Brukar vara det som tar den största smällen vid förvaring ute….
12 december, 2010 kl. 18:31 #165612david westling
DeltagareJa det är helgalet att ställa en fin bil utomhus, den har dessutom stått synlig vid ett åkeri på ett öppet industriområde så att den inte blivit vandaliserad är nog rena turen. Det kommer fler bilder så småningom, planen är att byta en strålkastare och lite besiktningsgrejor och sen provbesiktiga utan större ingrepp.
Inredningen är allt lite blekt och möglig såklart. Men har en komplett likadan inredning i samma färg i nyskick liggandes.
Första planen var att rädda bilen och sälja vidare, kan ju inte låta en Saab stå bara. Nästa plan är att besiktiga och köra som bruksbil med mossa och allt, men skulle vara riktigt skoj att göra en helrekond och byta inredningen och få den riktigt fin igen.
Undertill är den hel och fin. Hissade upp den då jag bytte till fräschare däck och bromsrör osv är knappt ytrostiga!
27 januari, 2011 kl. 15:41 #167820david westling
DeltagareNu så! Bilen har varit och besökt svensk bilprovning med förvånande resultat efter sin långa utomhusvistelse. Bytte strålkastarna, backspeglar och motorolja igårkväll, nedslaget på besiktningen blev handbroms! kopplade loss vajern mot trumman då jag hämtade bilen = ingen handbromsverkan på det hjulet. Dumt att glömma sätta dit den igen. Det var inte heller så bra bromsverkan i övrigt på det bakhjulet samt upplysning om rost i främre hjulhusen. Så visst, den är inte rostfri men ett kanonobjekt. Har försökt spana lite historik på bilen med. Slitage, bes-papper osv, verkar osannolikt men bilen verkar bara ha rullat 3300 mil! Men svårt att säga med säkerhet.
Uppdatering med bilder på bilen nypolerad kommer!
Mvh david westling
27 januari, 2011 kl. 16:17 #167821hans h
DeltagareJa, jösses. Det går tydligen att hitta sådana.
Jag lärde mig köra i mammas blå V4-70 och den bilen glömmer jag inte.. 🙂27 januari, 2011 kl. 17:25 #167825janneh
DeltagareLåter ju nästan som renoveraren dött och arvingarna varit totalt ointresserade, eller nåt i den stilen. Grattis, hursomhelst!
31 januari, 2011 kl. 17:52 #168053david westling
DeltagareTack för svar!
Nu är det ju inte helt säkert att bilen bara rullat dessa få mil.
Men, man kan ju inte hitta en sån här bil som bara är att starta och köra runt i… Har kört den kanske 5 mil sen uppvaknandet. Nu går den superkass! Började med att den ville ha fullchoke för att funka hyffsat. Bytte tändkablar, stift, tändspole, blåste ren förgasaren och ställde in tändningen på den igår. Gick bra efter det men idag samma visa med baktändning och orkeslös, både med fullchoke och utan. Kan kondensatorn ha del i detta? Föreslå gärna lösningar!
Mvh david westling
31 januari, 2011 kl. 18:02 #168054mattias e
DeltagareStällt tändningen? Är fördelaren lös kan den ändra sig själv.
31 januari, 2011 kl. 18:22 #168055Lustgasen
ModeratorVentilspel?
Saab 900 TurboS Cabriolet -91
Sekreterare i Svenska Saabklubben
31 januari, 2011 kl. 18:23 #168056rallysaaben
DeltagareKondensatorn har nog ingen annan uppgift än att se till att brytarna inte ska brännas sönder, kolla om spetsarna är brända.
Den kanske drar tjuvluft, spreja startgas runt foten på förgasaren, lyssna om den ökar i varv, då drar den luft nånstans.
Kolla att vevhusslangarna är hela, detta brukar väl dock inte påverka gången på en v4, men kolla ändå.
Sitter alla tändkablar rätt?
Byt luftfilter.
Vad har du för stift?
31 januari, 2011 kl. 19:16 #168064hans h
DeltagareMattias Edeslätt wrote:Ställt tändningen? Är fördelaren lös kan den ändra sig själv.Det har jag varit med om på en tvåtaktare. Jag var rätt förtvivlad innan jag hittade felet – jag hade glömt att dra fast fördelarhuset efter tändinställning.
1 februari, 2011 kl. 06:20 #168075viggen959
DeltagareKolla så alla slangar är hela, kan ju vara torrspruckna,ett tips bara, kul med en v4 lycka Till.
1 februari, 2011 kl. 06:59 #168077fredrik
DeltagareLustgasen är inne på helt rätt spår!! Ventilspelet & har du otur så är ventilerna brända.
Miltalet är jag 100% säker på att det inte stämmer. Den är nog en välskött 13000milare.
/Fredrik
- FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.