SAAB 99 GLE -78 automat – byte flexplatta eller startkrans

Forum / Modellspecifika forum / 90/99 / SAAB 99 GLE -78 automat – byte flexplatta eller startkrans

  • Författare
    Inlägg
    • december 16, 2024 kl. 15:47 #519202

      Byte av flexplattan eller startkransen

        december 16, 2024 kl. 15:49 #519203

        Hej
        Söker info om ett problem som drabbat min vän med en bil enligt rubriken. Viktigt, det är en BW35 automatlåda.

        Problemet är att startmotorn går men inte vrider på startkransen. Bilen står utomlands, så jag kan inte på ett enkelt sätt kolla om det är vredet på startmotorn eller startkransen på flexplattan som är orsaken.

        Om det är så enkelt som startmotorbyte så tror jag att jag klarar det.

        Skulle det dock visa sig att det är startkransen så blir jag ganska rådlös. Jag förstår att det går att byta genom att separera motorn från lådan men finns det ett annat sätt?
        Går det att skruva loss momentomvandlaren/turbinen med motor kvar i bilen?

        Är det nån som gjort nåt liknande eller känner till en beskrivning på nätet? Haynes har ingenting att säga om sånt alls.

        Samma procedur skulle nog gälla om man behövde byta vevaxeltätningen på motorn – då måste man ju ta bort momentomvandlaren och flexplattan för att komma åt den.

        Tacksam för tips

        Mvh

        Dan

      • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.