Saabträff 28 juli på Nostalgicafét i Tryde/Tomelilla
Forum / Klubbinformation / Träffar & andra aktiviteter / Saabträff 28 juli på Nostalgicafét i Tryde/Tomelilla
- Detta ämne har 11 svar, 6 deltagare, och uppdaterades senast 2012-07-31 20:01 av
mjturbo.
-
FörfattareInlägg
-
juli 9, 2012 kl. 07:12 #6376
Tidigare Saabträff på cafétNostalgi Cafe the 50´s i Tryde utanför Tomelilla bjuder in till Saabträff 28 juli mellan 0900-1700.
Museet innehåller en hel del ombyggda Saabar och annat för både barn och vuxna.OBS! Ej kortbetalning i cafeet! Medtag kontanter.
Mer information hittar du på: http://nostalgicafe.webb.se/
/B

California Dreambengt@akesson-motorsport.se
juli 9, 2012 kl. 17:07 #45561Mike och jag kommer och f.ö. Jan-Olov o Annika Tilling också, från Stockholm. Härifrån startar vår semesterresa till Internationella träffen i Belgien.
Mvh Ulf
juli 22, 2012 kl. 09:40 #45928Tiderna som gäller är:
Öppet 09.00-17.00
Musikuppträdande 14.30
Prisutdelning 15.00.Träffen är öppen för alla med Saabintresse och något medlemskap i märkesklubb krävs ej.
/B
bengt@akesson-motorsport.se
juli 28, 2012 kl. 20:12 #44204
Då var Saabträffen i Tryde genomförd i fint väder. Jag fick ta det lugnt på förmiddagen efter en migränattack men det blev en eftermiddagstur dit i alla fall. Deltagandet var tyvärr lite klent från Saabklubbens sida men de som var där verkade ha det trevligt.
Fler bilder kommer.
/B
bengt@akesson-motorsport.se
juli 28, 2012 kl. 21:34 #46072Jag kom lite sent då min pappa så ATT det var på söndagen, tills Han ringde kl 10 och sayt att de är i dag. Ups.. jag stängde av svetsen släckte i garaget lastade in familjen i bilen sen bar det i väg från Trelleborg. När vi komm till Ystad la bromsen av precis vid mekonomen. Svängde in där och fick nya packningar. Ja JAG fick faktiskt dom så ett stort TACK. Vek av till Borrby och farsans garage ( där bilen föddes i denna skepnad) . Av med huvudcylinder, bytte packningarna och svalde en kopp kaffe. Sen bar det iväg igen nu mot Tryde. I Tomelilla åkte bromspedalen i golvet igen. Men fram kom vi. Där kopplade vi av vacumslangen till servon sen gick det hem, lite hårdtrampad kanske. Ska väl inte klaga men de var 1:a haveriet sedan bilen var klar 2000.
Vi skulle köra TT men hon var inte sugen så det blev alltså den modifierade 99:an även den ingår i SAABklubben även om de gamla dekalerna STCS sitter kvar.
JAG får väl hoppas att man kan hinna vara mer social en annan träff.
Jonas. :wrench
juli 29, 2012 kl. 10:05 #46083Kul att du och familjen kom, Jonas trots allt extraarbete! Alltid kul med lite ombyggt.
/B
bengt@akesson-motorsport.se
juli 30, 2012 kl. 18:43 #46111
Entrén till NostalgicaféetIngvar Svensson tog också bilder på Saabträffen. Bilderna hittar du här!
/B
bengt@akesson-motorsport.se
juli 31, 2012 kl. 18:31 #46123Caféets egna bilder från Saabträffen hittar du på http://nostalgicafe.nagthas.se/#110.0
/B
bengt@akesson-motorsport.se
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.

