- Detta ämne har 3 svar, 2 deltagare, och uppdaterades senast 2009-03-16 16:02 av .
- FörfattareInlägg
- 12 december, 2008 kl. 17:32 #19172
anders jensen
DeltagareAnmälarlicenser för 2009.
Då SSK naturligtvis vill att de 30 licenser vi har används, ombeds du som redan har en och önskar behålla den skall du skicka in resultatlistor från 2008 till mig.
2008 har återigen endast ett fåtal av de 30 som fått licenserna hörsammat detta.
Jag försöker hålla mig ajour med att läsa BilsportBörsen samt kolla på webben men för att ni säkert inte skall missa någon poäng så skicka in kopia på startlista/resultatlista till mig.Kravet för att få en anmälarlicens är för föraren följande:
Medlem i Svenska Saab Klubben (givetvis).
Inneha tävlingslicens (naturligtvis).
Tävla med Saabveteraner (enl gällande regler upp till årsmodell 1975).För att erhålla en anmälarlicens så ansöker du om en till mig med följande uppgifter:
Medlemsnummer (i SSK).
Namn, adress, telefonnr och ev emailadress.
Fordon med regnr och årsmodell.
Tävlingsklubb.
Sportgren och klass.och som tidigare nämnt…
för att få behålla anmälarlicensen till nästkommande år skall du skicka kopia på dina resultatlistor.
Det räcker med din egna klass.De som erhållit licensen tävlar i SSK Motorsport Cup om ett vandringspris som den får som samlat mest poäng under ett kalenderår. Extra viktigt är att ni som ev. bryter även skickar in startlistan då start berättigar till 1 poäng. Start och Målgång är 2 poäng.
Vidare erbjuds man fr.o.m. 2008 en ”tävlingslogo” i form av klubbdekal för bilen, brodyrmärke för overallen och keps m brodyr för föraren. OBS Detta erbjuds ENBART till de som innehar gällande licens.
Förra årets vinnare blev Niklas ”XP” Enander som skrapade ihop 15 poäng och fick därmed den första inteckningen i vårt fina vandringspris. Bra gjort, Niklas!
Anmälan och resultatlistor skickar du till:
Anders Jensen, Parkgränd 1, 504 39 BoråsMotorsporthälsningar
Anders13 januari, 2009 kl. 15:09 #133568anders jensen
DeltagareGod fortsättning på 2009.
Då har anmälarlicenserna anlänt och väntar på att bli utskickade.
Posta era resultatlistor för 2008 så kommer licensen med vändande post.Lycka till på vägarna och banorna 2009!
Anders16 mars, 2009 kl. 11:22 #137348anders jensen
DeltagareUpp.
Kanske någon kan klistra denna isf 2007ans?
16 mars, 2009 kl. 16:02 #137363phermansson
DeltagareFixat!
- FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.