Ventilstyrningar T8 (H-motor)
Forum / Modellspecifika forum / OG900 / Ventilstyrningar T8 (H-motor)
- Detta ämne har 3 svar, 2 deltagare, och uppdaterades senast 2006-01-14 17:48 av
stefan.
-
FörfattareInlägg
-
Hej!
Eftersom jag tycker det är så himla kul att grejja själv så har jag just bytt en styrning i min T8-topp från 1988. Jag tog den bästa styrningen från en reservtopp och pressade i istället.
Hur pass känsligt är det, jag tänkte även ge mig på de andra styrningarna och plocka ur dem för att underlätta vid portningen. Om jag plockar ur dem och märker upp dem för att i ett senare skede pressa i dem på samma plats, kommer detta kunna bli bra eller är styrningarna bearbetade precis efter hur de sitter?

Tack på förhand!
/Davidstyrningarna är en sak men ventilsätena slipas med styrningen som rererensläge så helt bra är det nog inte att bara ta ur dom och tro att det bara är att sätta tillbaks dem. Dessutom brukar styrningar i alutoppar vara lite känsliga på att lossna och pressar man dom flera ggr fram och tillbaks så äter det nog lite material varje gång. Jag skulle sätta i nya styrningar(ca60-70kr st) och sen slipa sätena efter det.
60-70 kr/st? Saab tar 220 kr/st för enbart styrningen!!

Sen tillkommer jobb på det. När jag fick reda på det bestämde jag mig för en budgetrenovering.Men det är nog som du säger, klart bäst är ju att sätta i nya. När jag måttar lite med ögonen och mäter med skjutmått ser jag att styrningens hål inte är helt centrerat i styrningens mitt!
Kanske vet du var det går att få tag på lite billigare styrningar än hos Saab?
MVH
/David -
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
