Kent Karlsson
Forumsvar skapade
-
FörfattareInlägg
-
juni 23, 2025 kl. 23:43 #522209Hej igen.
Jag blir tokig. Gasspjällhuset bytt luftmassagivaren bytt styrmodulen bytt men likförbannat så bluddrar bilen. Fick upp på min felkodläsare att det var en cylinder som misständer. Har kollat och bytt tändspolar bytt tändstift efter det var jag ute och provkörde bilen i en timme. Gick som den skulle. Gick ut några timmar senare och skulle provköra. Bluddrar som vanligt. Nu får jag upp att det är gasspjällhuset igen. Jag blir tokig kör den snart till skroten. Finns det någon duktig Saab mekaniker inom Stockholmsområdet helst på södra sidan då jag bor i Enhörna. Jag behöver hjälp kommer inte på något mera. Den börjar kosta mycket pengar nuKenta
juni 5, 2025 kl. 16:56 #521883Hej alla glada medlemmar. Håller på att bli tokig på min Saab. Har ställt frågan här förut om gasspäjällhuset. Den är bytt och luftmassagivaren är också bytt. Den går kanon ett tag sen börjar den bluddra och gå dåligt igen. Blir tokig när man aldrig hittar felet.
Kenta
maj 29, 2025 kl. 15:07 #521710Hej. Har nu bytt gasspjällhuset men han bluddrar fortfarande. Får fortfarande upp felmeddelande att det är det felet. Tar bort felmeddelande och prövar att starta igen. Går likadant fortfarande. Blir tokig när man inte hittar felet.
Har vi någon SAAB specialist runt EnhörnaKenta
-
FörfattareInlägg
