Försäkra en trubbnos
Forum / Modellspecifika forum / 95/96 TT / Försäkra en trubbnos
- Detta ämne har 16 svar, 9 deltagare, och uppdaterades senast 2005-04-10 22:00 av
Martin.
-
FörfattareInlägg
-
mars 5, 2005 kl. 15:34 #85483
Ring runt till olika försäkringsbolag och kolla, det beror på din ålder, ort, antal år av innehav av körkort, trafik, halv, entusiast, o.s.v.
Per/Haninge
Anonymmars 5, 2005 kl. 16:23 #85484Hej,
Jag har frågat bilsport och mcförsäkringar vad det skulle kosta mig att försäkra en saab tvåtaktare.
Om man har vanlig bruksbil så kostar veteranbilen 960 kr att helförsäkra helår.Gå in och kolla på länken.
Mvh
Amir
Anonymmars 5, 2005 kl. 18:18 #85485En ”superclassica” kostar 594 kr./år hos moderna försäkringar, det är de som har bilsport & mc försäkringar.
Hos moderna behöver man inte besiktiga bilen utan skickar med foton på bilen.
Som klubbmedlem bör du förstås försäkra den i MHRF.
388 kr för en helförsäkring per år.
Läs mer på: http://www.forsakring.mhrf.se/En del av det lilla överskott som blir på försäkringen går tillbaka till Saabklubben och därmed medlemmarna.
mars 5, 2005 kl. 21:03 #85487Vill komplettera Martins inlägg.
För att få en försäkring i MHRF gäller en hel del regler. Bl.a. måste bilen i stort vara i originalskick. I BAKRUTANs senaste nummer finner du de killar som kan hjälpa dej med en sådan försäkringsbesiktning.
Lycka till!
mars 5, 2005 kl. 21:15 #85488Hej
Sten-Arvid en fråga: fick du försäkra din 93:a med MRF-försäkring.
Nyfiken eftersom jag håller på med ett liknande bygge./MVH Christer
mars 5, 2005 kl. 21:43 #85489Nej. Jag har inte ens försökt. Detta eftersom jag haft diskussioner med kunniga på området. Min 93:a kommer antagligen att bli alltför mycket ombyggd för att det skall gå. Just nu har den 850-motor som dessutom ska bytas till en vässad. Ev. 66:a motor om jag inte lyckas hitta en trimmad en-förgasare. Kommer att få 2″ utblås. Kylaren kommer från en 96:a. Den har V4:ans bromsar (skivor fram) runt om. V4-tank. Den har 4-växlad låda och drivaxlar från en 66:a. Den rullar på Sonettfälgar (4,5″). Inredningen kommer att bli moderniserad (den är inte std som den är). Ev. rallystolar. Bälten ska monteras.
Just nu är den bara trafikförsäkrad för runt 500 kronor.
Det är synd att det inte finns någon typ av specialförsäkring för ”uppdaterade” gammelbilar!
mars 5, 2005 kl. 22:15 #85490OK! Sten-Arvid.
Skulle va kul att höra vad alla tvåtaktsrally/racing-kopior, är försäkrade./Christer
Hej.
Har min TT bus bil helförskrad i OK/Q8, inga krav alls, dock ej haeller värderad så om det händer nått så har jag inte en aning vad jag får.Turbon har jag i MHRF, lite pyssel att få den värderad och så men det är roligt att veta vad bilen är ”värd” och att den kostar bara ca 500:- om året.
mars 7, 2005 kl. 18:17 #85492Jag har tröttnat på MHRF-försäkringen!! Det är alltid ett tjafs t.o.m. om tidsenlig utrustning monterats!Begriper inte detta, då andra bilmärken som värderas till det 10-dubbla beloppet går att försäkra utan diskussion.Tror man kanske på kansliet att vi som sysslar med Saabar är oärliga?Ja-förresten om man t.ex.fotar bilen med orig.stolen och sedan monterar en V4-stol för nackskyddets skull-har man då förverkat rätten till ersättning?
Här behövs en attitydförändring-jag hoppas på dig Martin!/MVH KGmars 9, 2005 kl. 20:06 #85493Hej! värre är det när det ska tjafsas när man måste utnyttja försäkr, för dom vill inte veta av vad bilen är värd, jag bad försäkringsbolaget kontakta Saabklubben och nu svarar han att har pratat med folk i 96-klubben? har vi någon sådan i Sverige? I så fall stämmer inte deras prisbild med övriga Sverige. Själv tror jag att han har plockat allt ur tomma intet för få tyst på mig. I ett sådant här läge skulle man vara skadereglerare/jurist/plåtslagare. Det har bara gått några månader jag är redan trött på allt ringande, telefonköer, skambud.
///Micke I
Jag tycker att du ska ge bolaget våra kontaktuppgifter och sedan skall de kunna svara dig VEM de har pratat med. Jag har själv varit inblandad i sådana värderingar . Efter det var både bolag och försäkringstagare nöjda.
jag bad försäkringsbolaget kontakta Saabklubben och nu svarar han att har pratat med folk i 96-klubben? har vi någon sådan i Sverige?
Aktuella MHRF-premier för HELFÖRSÄKRINGAR (gäller från 2005-05-01)
OBS! Helårspremier.Helförsäkring bil och mc t.o.m. 1950.
Grundpremie för ersättning upp till 4 prisbasbelopp (157.600:-) för bil och 2 prisbasbelopp (78.800:-) för mc. Tillägg för enhet om 2 extra prisbasbelopp (78.800:-) är 75:-. Max 30 prisbasbelopp.
Premie 298:- resp 243:-Helförsäkring bil och mc 1951-1965
Grundpremie för ersättning upp till 4 prisbasbelopp (157.600:-) för bil och 2 prisbasbelopp (78.800:-) för mc. Tillägg för enhet om 2 extra prisbasbelopp (78.800:-) är 75:-. Max 30 prisbasbelopp.
Premie 388:- Resp 328:-Helförsäkring bil och mc 1966-1985
Grundpremie för ersättning upp till 4 prisbasbelopp (157.600:-) för bil och 2 prisbasbelopp (78.800:-) för mc. Tillägg för enhet om 2 extra prisbasbelopp (78.800:-) är 75:-. Max 30 prisbasbelopp.
Premie 478:- Resp 428:-Helförsäkring samlarbil 1986-1995
(endast för den som sedan minst ett år haft, och har, en gällande MHRF- helförsäkring för bil tillverkad t.o.m. 1984). Grundpremie för ersättning upp till 4 prisbasbelopp (157.600:-). Extra prisbasbelopp kan i vissa fall köpas till.
Premie 1.482:- -
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
