Intercoolerfråga!
Forum / Modellspecifika forum / OG900 / Intercoolerfråga!
- Detta ämne har 7 svar, 5 deltagare, och uppdaterades senast 2010-10-28 08:37 av
M.Broberg.
-
FörfattareInlägg
-
oktober 27, 2010 kl. 15:42 #24931
Har som sagt en -89 T8 och jag sitter och funderar på att sätta i frontmonterad ic. Någon som har det i sin?? Är det mycket jobb för att få plats med sådan? Alla tips och svar e välkomna?? 🙂
oktober 27, 2010 kl. 18:13 #178857Tänkte väl mest på ic från 9000 för att ja hade inte tänkt trimma så värst mycket.
@turbo_peter wrote:
Tänkte väl mest på ic från 9000 för att ja hade inte tänkt trimma så värst mycket.
Nackdelen med den är att man får kapa bogsér-öglerna.
Får man också med en del av de kina IC som finns –
men det går att undvika om man mäter sig fram till rätt storlek.Här finns lite bilder på hur jag löst IC problemet + lite annat också
http://forum.saabturboclub.com/viewtopic.php?f=31&t=182868&start=120″ onclick=”window.open(this.href);return false;Min IC är 500x300x76 med 2,5″ anslutningar.
Har inte gjort några riktigt seriösa mätningar av effektiviteten men det lilla jag mätt tyder på att den funkar fantastiskt bra.
Det enda som inte blev bra med att flytta upp IC´n som jag gjort är att huvspärren tar i IC´n. Löstes enkelt med att skruva bort spärren men det gillade inte SBP 🙁 så där har jag ett problem att lösa i vinter@M.broberg wrote:
HAHA ser ut som min 450*350*76mm IC kommer ha problem i överkant om jag inte kapar bogserögglorna.
Ja med den höjden blir det nog lite besvärligt.
Ett alternativ är att bygga om fästet till dragöglan så den kan vara kvar
Noterbart att jag jag har bara 2,5″ anslutningar vilket även det sparar lite utrymme kring dragöglorna jämfört med 3″ anslutningar som finns på de flesta IC´s@SaabAero wrote:
@M.broberg wrote:
HAHA ser ut som min 450*350*76mm IC kommer ha problem i överkant om jag inte kapar bogserögglorna.
Ja med den höjden blir det nog lite besvärligt.
Ett alternativ är att bygga om fästet till dragöglan så den kan vara kvar
Noterbart att jag jag har bara 2,5″ anslutningar vilket även det sparar lite utrymme kring dragöglorna jämfört med 3″ anslutningar som finns på de flesta IC´sSmidigaste/snyggaste är ju att fippla in ett gängat rör så man kan montera en skruvbar lång och fin dragöggla när det behövs 🙂
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
