Förgasare till Sonett III
- Detta ämne har 4 svar, 4 deltagare, och uppdaterades senast 2018-07-18 10:55 av .
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
Forum / Modellspecifika forum / Sonett / Förgasare till Sonett III
På sikt tänkte jag byta ut FoMoCo-förgasaren till en Weber 32/36 DCD. Det finns ju såna att köpa nya men jag tänkte mej något begagnat. Frågan är vilka bilar som varit utrustade med den här förgasaren? En allmän sökning ger inte så mycket på Bildelsbasen.
Jag har sett en Sonett 3a med DCD förgasare men du bör undvika den, den är för hög, även om du modifierar original luftburken så blir flödet in i förgasaren dåligt. I SAABs 90 hk trimsats användes 32-36 DGV, den sitter som original på många Fordar och Oplar, ”Rallydelar i Vretstorp” har bra pris på nya och skickar med rätt munstycken. På en DGV får man plats med ett lågt sportfilter så man för höra det fina Webervrålet när man gasar mycket. Mats
Här är min sålda Sonett med Weber 32/36 och orginal trimluftfilter. Har kvar en sådan förgasare som jag inte säljer.
Sabbe
Hej
Håller med tidigare inlägg om att 32/36 DCD är sämre än en 32/36 DGV. Har 32/36 DGV i mina bägge Sonetter (II V4 och III). Rätt bestyckade så fungerar dom jättebra.
Kan vara lite trångt i en II V4 för luftfiltret men det går. Jag köpte bägge mina nya av Ronwill och sedan fick dom bestyckas om lite när bilarna gick på rullande landsväg.
MVH
Micke Lindström
Innebär att innehållet endast är tillgängligt för medlemmarBli medlem