Motor V4:a sökes

  • Författare
    Inlägg
    • april 28, 2019 kl. 21:21 #458622

      Min V4:a – 78 har en rätt sliten motor vars kompression varierar rejält. Alternativen är att renovera motorn eller få tag i en bra, helst renoverad, beg motor. Så jag börjar med att söka efter en bra beg motor här på forumet och då menar jag en motor som är BRA!
      Det andra alternativet är ju om någon har lust att renovera den jag har…Har kontakt med en som kan hjälpa mig i höst/vinter, men jag gör det gärna tidigare.

      Jag, och bilen, finns i västra Värmland.

      /Ann

      Saab 96 GL- 78, orkidévit
      Yamaha FZ6 S2 - 08, midnight black

        april 29, 2019 kl. 01:52 #458626

        Det är inte så svårt att renovera motorn. Troligtvis behöver du byta kolvringar och slipa ventilerna. En bra verkstadshandbok så löser du detta. Jag hade samma problem men bytte även en kolv. kompet blev jättebra. Slipade ventilerna samtidigt. Du måste ha bra verktyg till hands. Jag ska ev. renovera ytterligare en motor men först kommande vinter. Jag bor strax utanför Strömstad.

          april 29, 2019 kl. 17:56 #458649

          Vet att det inte är så svårt att renovera motorn, men för mig är det en uppgift som jag inte rår på. Jag vill lära lära mig, så om någon kan vara typ handledare och att vi tillsammans renoverar den så vore det inte dumt!

          Saab 96 GL- 78, orkidévit
          Yamaha FZ6 S2 - 08, midnight black

        • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.