Verkstad i Göteborg med omnejd?
Forum / Modellspecifika forum / NG9-5 / Verkstad i Göteborg med omnejd?
- Detta ämne har 4 svar, 4 deltagare, och uppdaterades senast 2024-03-16 19:41 av
niils.
-
FörfattareInlägg
-
januari 17, 2024 kl. 10:45 #513193
Jag är ny medlem efter att ha införskaffat en SAAB 9-5 NG. Har dock kört SAAB i många år och senast en 9-3 som dock fick banning på senaste besiktningen på grund av rostangrepp på bärande balkar. Så den står still och i dagsläget oklart vad jag ska göra med den. Fin i övrigt och allt fungerar, så när som på centrallåset som inte alltid vill medverka.
Nu till min fråga.
Jag har fått en grov parkeringsrepa på bakre passagerardörr på min hyfsat nyinköpta 9-5 NG på cirka 30 centimeter. Min försäkring täcker naturligtvis, minus självrisk, men jag önskar tips på erkänt duktiga verkstäder i göteborgstrakten man kan överlåta jobbet åt?
Tips och/eller förslag emottages tacksamt.
januari 17, 2024 kl. 13:14 #513204För några år sedan vände jag mig till Holmlunds Billackering på (i?) Ringön. Jag fick tipset av Hans Johnsson som hade Aröds Bil, då han ofta lämnade in och hänvisade bilar dit. De var ganska Saabglada och lämnade ett riktigt bra resultat. De var dock äldre herrar och snart 10 år sedan.
Jag lät hur som helst göra en hel del där men jobbet med att reparera och lacka om min stötfångarekåpa i Jet Black fixade de utan att lämna spår. Ibland blir det ju rätt tydliga nyansskillnader, men det såg riktigt fint ut. De lackade också en uppsättning dimljussarger till 9-3X och en 9-3 läpp i samma färg som grillen, så att det verkligen såg ut som metall.
En annan gång så lagade de rosthål i hundben och tröskel på en silvrig OG9-3 med gott resultat.
/Mikael.L
900 GL 3d 4vxl -82, 90 4vxl -85 900i 4d -91, 900 2.0i 5d automat -97 9-5 2.0t automat SC Linear -06, 9-5 2.0t manuell SC Vector -06, 9-5 2.3t automat SC Vector -08, NG9-5 2.0t automat Vector -10
Hisinge Plåtlack har nyligen gjort försäkringsjobb åt mig med mkt gott resultat.
Iofs på en Volvo med metallic men iallafall 🙂1 användare tackade författaren för det här inlägget.
januari 18, 2024 kl. 10:04 #513217Tack för rappt svar! De två äldre gubbarna på Aröds bil känner jag till eftersom mina föräldrar alltid tig sin SAAB 9000 dit vid behov. Jag tackar för tipset och kollar med Holmlunds!
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
