9-3 hänger lågt över bakhjulen
Forum / Modellspecifika forum / NG9-3 / 9-3 hänger lågt över bakhjulen
- Detta ämne har 5 svar, 3 deltagare, och uppdaterades senast 2025-08-08 18:49 av
Daniel Larsson.
-
FörfattareInlägg
-
juli 6, 2025 kl. 09:12 #522331
Hallå, som nybliven elbilsägare kan jag nu befordra min 9-3 2.0t BioPower SC 2009 till entusiastbil. Den kommer fortfarande rulla som privat bruksbil men ett driftstopp är inte hela världen och nu kan jag göra okynnesreparationer på den.
Det första att åtgärda är att den hänger så lågt över bakhjulen, den ser ut som en ihopsjunken Citroën. Gummit försvinner i princip upp bakom skärmkanterna. Är det fjädrarna eller stötdämparna? Eller båda? Och om det är fjädrarna, hur långa ska de vara? Det finns 274 till 325 mm långa fjädrar att köpa, kan jag anta att orginalfjädrarna är supertrötta och att standardfjädrar på ~300 mm får upp bilen lagom mycket? Eller behöver de vara extralånga?
Jag kan byta själv men har inget garage och måste fixa det här hos farsan på semestern, jag kan alltså inte skruva isär bilen bara för att kolla och sen beställa delar och vänta in dem. Om nån kan guida mig att få hem rätt grejer direkt är jag tacksam.
Hej . Får beklaga att du fått elbil . Elbils ägare följer ju bara strömmen !! Men till din fina SAAB så är fjäderbrott vanligt . Både fram och bak . Kör du mycket last eller släp skall du gärna montera Husvagns fjädrar (förstärkta) . Jag monterar alltid Lesjöfors fjädrar finns båda standar och förstärkta . Super kvalitet . Och nedre bussning är nästa alltid sönder , så beställ även nya sådana . Och bytt alltid fjäder på båda sidor . B
augusti 6, 2025 kl. 20:17 #522874Hallå, fjädrarna är bytta nu och det var inget uppenbart fel på de som satt där innan. De hade ett helt varv mindre än Biltema-fjädrarna jag bytte till och hade möjligen säckat ihop något men framför allt tror jag de var för korta från början. Jag har sett ett antal niotreor som ser ut som om de kör runt med 300 kilo cement i bagaget så de korta fjädrarna är inte helt ovanliga.
Jag hade 62,5 cm från asfalt till skärmkant och fick upp bilen till 66 så nu ser den helt ok ut. Jag bytte även gummibussningarna uppe och nere, de där nere var det bara smulor kvar av.
Förutom fjäderfixet så slipade jag bort och lackade över rosten på semestern. Nästa projekt är att få bort knirret från vänster fram när man vrider på ratten och att få igång turbon igen, det är nåt med spridarna tror jag men det är ett ämne för en annan tråd.
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
