99 -84 Byte växelspak/växelspakshus

Forum / Modellspecifika forum / 90/99 / 99 -84 Byte växelspak/växelspakshus

  • Författare
    Inlägg
    • juli 21, 2007 kl. 10:34 #16392

      Jag har en 99 -84 (5-vxl) där växelspak/växelspakshus har blivit skadat (två inbrott).

      Jag behöver lite tips innan jag letar delar på skroten.

      I tråden som Krister K har om 99 GLi -83 så har jag förstått att växelspaken från nyare 900 är bättre och passar direkt i växelspakshuset på 99. Vilka årsmodeller ska jag leta efter? Enligt nämnda tråd så är t.ex. -92 bättre än -89.

      Om jag behöver byta växelspakshus, kan jag då ta även huset från 900? Hur gör man enklast? Är växelstången lika lång? Om så skulle vara fallet så kan jag väl ta spak/hus/stång som en enhet och slipper ta isär huset?

      Den enda verkstadshandbok för 99 som jag har tillgång till är för årsmodell 1969-1974. Är principen lika för en -84 när det gäller demontering och montering av växelspak/växelspakshus?

      Tacksam för svar!

        juli 21, 2007 kl. 11:37 #109249

        bytte spakstället på min 99a till ett från 900.
        nu vet jag inte hur det är på nyare 99or men på min 76a gjorde jag följande.

        stången är något längre och helt rak på 900 så jag kortade den 1cm ungefär
        sedan böjde jag stången lite åt höger (blir det inte rätt så går inte växlarna i)
        sedan fick jag fila på insidan på fästena till spakstället eftersom 900ans är något bredare använde också 900ans växelförargummi.

          juli 21, 2007 kl. 15:40 #109257

          Du kan ta 900:ans spakställ rakt av, men byt inte växelstången, det är mycket enklare att inte göra det.
          När du lossat spakstället vrider du det så mycket du kan åt vänster(självklart tar man loss växelspaken först!) sedan kan du med lite milt våd komma åt skruvarna på undersidan. Första gången vågar man inte ta i riktigt, men det är tåliga prylar!

        • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.