Bygga om automatchoke till mauell (hjälp)
Forum / Modellspecifika forum / 95/96 V4 / Bygga om automatchoke till mauell (hjälp)
- Detta ämne har 6 svar, 3 deltagare, och uppdaterades senast 2008-05-13 20:51 av
nubbpiraten.
-
FörfattareInlägg
-
maj 13, 2008 kl. 12:39 #17892
Hej alla Saabfantaster!
Har försökt att hitta info angående hur man bygger om automatchoken på 2-ports solexen till manuell, men har inte hittat något.
Då jag är i princip helt ny vad gäller bilmotorer (mekat en del med moppar förr)så behöver jag nu er oändliga kunskap igen 🙂
Hur går jag tillväga? Har en verkstadshandbok men den innefattar ju bara de gamla förgasarna :(. Så alla tips trix (gärna med bilder) är välkommet, vem vet kanske fler kan ha nytta av denna tråden!
Tack på förhand, jag vet att man får bra och trevligt stöd från det här forumet 🙂
/Christian
Hallå.
Får du ingen ordning på automatchocken?
Att bygga om själv går säkert på något vis, men det är väll inte att rekomendera.
Det finns en konverteringssats att köpa på MISAB
Kostar desvärre 700:-
Du kanske isf skall överväga att investera i en Weber ex 32/36DGV som är en mycket stabilare och tillförlitligare förgasare.
Brukar finnas begagnade tillsalu på ex blocket eller tradera.Personligen hade jag inte köpt en konverteringssats, då man kan få en hel weber för samma pengar.
//Björn
maj 13, 2008 kl. 14:28 #121502Nej jag blir inte klok på den alls :S Vilka delar är det som hör automatchoken till egentligen? Vågar ju inte skruva för mycket för det kanske flyger fjädrar kors å tvärs tänkte jag 😛
Har funderat på en weber, men passar den rakt på, eller måste man ändra massa saker?
MVH/ Christian
Ja weber förgasaren passar rakt av, dock måste gasreglaget justeras så det passar mot webern.
Nja, några fjädrar lär ju inte flyga, det sitter endast en bimetallfjäder upplindad.
Här är en sprängskiss om den kan hjälpa dig något SprängskissAnnars får du väll prova att flytta över förgasaren från jubben till den gröna!
//Björn
maj 13, 2008 kl. 19:40 #121527Okej. tack för svaren 🙂
Jo, tanken har slagigt mig,men jag har kännt att det känns lite onödigt att skruva för mycket i jubben eftersom den är i så bra skick i motorn och så.. Ska ta itu med rosten på den så snart jag får ork 😛
men skall testa å kolla lite mer på förgasarn jag har nu förrst 🙂
//Christian
Jag har en solex dubbelportare hemma som är ombyggd till manuell choke, den satt faktiskt på min tidigare jubbe (som nu Björn har 😉 )
Kan kolla hur den är ombyggd, känner annars han som byggt om den. Han har byggt om flera stycken, han kan kanske göra en manual för detta. Skall kolla med han. -
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
